
Vojáci lovili selfie s Trumpem a Melanií: Na kritizované misi „přepadli“ základnu Ramstein

Nejen do Iráku odcestoval tajně prezident USA Donald Trump. Cestou z Iráku se totiž zastavil společně s manželkou Melanií také za americkými vojáky v Německu na základně Ramstein, kde Američané neváhali a snažili se ulovit selfie s prezidentským párem. Zatímco Trump rozdával úsměvy, po jeho odletu z Iráku sklidil dávku kritiky. A výzvy, aby vojáci Spojených států zemi opustili tak, jako se to děje v Sýrii.
V Iráku strávil Trump zhruba tři hodiny, načež odcestoval na americkou základnu Ramstein v Německu, kde přistál krátce před 02:00 SEČ. Důvodem byla nejen schůzka s vojáky, ale i záměr dočerpat palivo na cestu do USA. Když si potřásl rukou s vybranými vojáky a zapózoval fotografům, zamířil zpět za Atlantik.
O tom, že byla i zastávka v Německu překvapující, píše dnes deník Bild, který upozorňuje na to, že Trump zavítal 60 kilometrů od místa narození jeho prarodičů. Friedrich a Elisabeth Trump totiž pocházeli z obce Palatine Kallstadt. „Dobrý den, lidi,“ pozdravil v noci vojáky.
Prezident s manželkou Melanií dorazili bez ohlášení do Německa a předtím do Iráku týden poté, co prezident oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze sousední Sýrie. Během cesty tento krok - kritizovaný mnohými americkými politiky i spojenci - Trump obhajoval a prohlásil, že nemá v úmyslu odvolávat vojáky z Iráku.
Přední iráčtí politici nyní odsoudili středeční Trumpovu návštěvu a označili ji za narušení irácké suverenity. Někteří vyzvali též k mimořádnému zasedání parlamentu, na němž chtějí hlasovat proti další přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Trump se v Iráku nesetkal s žádným politikem, s premiérem Ádilem Abdal Mahdím si ale podle agentury Reuters předem telefonoval.
Trump to schytal za „přezíravost“
„Trumpova návštěva je zjevným a do očí bijícím porušením diplomatických pravidel a ukazuje jeho přezíravost a nepřátelskost v jednáních s iráckou vládou,“ uvedla v prohlášení druhá nejsilnější parlamentní koalice vedená šíitským lídrem Hádím Ámirím. Ten má blízké vztahy s Íránem, tedy zemí, vůči níž Trump obnovil americké sankce zrušené svým předchůdcem Barackem Obamou.
Trump podle své mluvčí přijel o Vánocích do Iráku především poděkovat americkým vojákům za náročnou službu.
Chtějí odchod vojáků USA z Iráku
Mimořádné zasedání parlamentu navrhl svolat vůdce konkurenčního bloku Sabah Sádí. Mělo by dle něj projednat „nehorázné narušení irácké svrchovanosti a zastavit Trumpovy agresivní akce“. Podle agentury Reuters chtějí politici z obou táborů rozděleného parlamentu, aby se na něm hlasovalo o odchodu amerických vojáků z Iráku.
USA mají vojáky v Iráku v rámci mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Za tímto cílem tam přišli v roce 2014 na pozvání tehdejší vlády. Před rokem ale tamní vláda vyhlásila vítězství nad IS a od té doby se někteří iráčtí politici i armádní velitelé vyslovují proti přítomnosti amerických jednotek v Iráku.
Neshoda s iráckým prezidentem
Úřad premiéra Mahdího po Trumpově odletu uvedl, že o cestě věděl předem a že si oba lídři telefonovali, na schůzce se ale nedohodli. Podle zákonodárců citovaných agenturou Reuters proto, že Trump se chtěl sejít na americké základně, s čímž Mahdí nesouhlasil. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová naopak označila telefonát za „skvělý“ a dodala, že Mahdí přijal Trumpovo pozvání do Bílého domu. K pozvání se irácká strana oficiálně nevyjádřila.