Ženě (34) transplantovali dělohu mrtvé dárkyně, teď porodila živé dítě

Žena porodila po transplantaci dělohy. (Ilustrační foto)  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
5. prosince 2018
06:43

Brazilská žena, které lékaři transplantovali dělohu od mrtvé dárkyně, jako vůbec první na světě porodila po takovémto zákroku živé dítě. Podle tiskových agentur to uvedli lékaři, jejichž studie byla publikována v odborném časopisu The Lancet. O transplantace dělohy od zemřelých žen se již v minulosti pokoušeli lékaři v několika zemích včetně Česka, podle agentur se však dosud porod živého dítěte touto cestou nezdařil.

Tehdy dvaatřicetileté ženě byla podle vedoucího lékaře studie Daniho Ejzenberga z Univerzitní nemocnice v Sao Paulu transplantována děloha v září 2016. Loni v prosinci porodila zdravou holčičku, kterou lékaři přivedli na svět císařským řezem v 36. týdnu, kdy vážila 2550 gramů. Podle Ejzenberga může tento úspěch přinést významné rozšíření počtu transplantací. 

Počet lidí ochotných a připravených darovat orgány po své smrti je mnohem vyšší než živých dárců, což nabízí mnohem širší skupinu dárců, uvedl brazilský lékař v prohlášení. Dodal však, že je nutné porovnat výsledky transplantací děloh od živých a mrtvých dárkyň. Techniku transplantací je podle něj možné nadále vylepšovat. 

Podle agentury Reuters dosud vědci popsali 11 případů narození živých dětí matkám, jimž darovala dělohu žijící příbuzná. První takový porod se povedl v roce 2013 ve Švédsku. Česko se předloni v dubnu stalo šestou zemí světa, kde lékaři transplantaci dělohy provedli.

Video Ledvina je rutina, náročné transplantace trvají 20 hodin. Český chirurg popsal svou práci. - David Budai, Lukáš Červený

petrw ( 5. prosince 2018 07:13 )

tak uz i to mrtvému seberou tak si uzije sexu i po smrti no hnussssssssssssssssssss

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud