„Dozvěděl jsem se to až pak.“ Trump odmítá, že by naváděl právníka k zaplacení údajným milenkám

Autor: ČTK - 
22. srpna 2018
21:01

O penězích, které měly umlčet údajné milenky Donalda Trumpa, se nynější prezident dozvěděl až poté, co byly vyplaceny. Šéf Bílého domu to dnes řekl v rozhovoru pro televizi Fox News. Peníze byly prý vyplaceny z jeho peněženky a nikoli z fondů na vedení volební kampaně, takže o prohřešek nejde. Skandál kolem statisícových částek, které tehdejší Trumpův právník Michael Cohen zaplatil za mlčení pornohvězdě Stormy Daniels a modelce Karen McDougalové, s nimiž měl ženatý Trump údajně poměr, rozbouřila Cohenova úterní výpověď před newyorským soudem.

Advokát se přiznal, že peníze oběma ženám vyplatil, mimo jiné i z podvodně získané hypotéky, aby si v době vrcholící volební kampaně vynutil jejich mlčení o Trumpových prohřešcích. K výplatě peněz přes fingované firmy ho údajně navedl Trump. Podle amerických žalobců jde o porušení zákonů o financování volební kampaně, protože výdaj bezprostředně se vztahující k volbám se neobjevil na úředně prověřovaných výkazech.

„Dozvěděl jsem se to až pak,“ řekl dnes prezident americké televizi. „Peníze nepocházely z financování kampaně... nebyly to peníze na kampaň, byly moje,“ prohlásil. „Když jsem se o tom (o Cohenově přiznání) dozvěděl, moje první otázka byla - čerpaly se (peníze) z kampaně? Pak by to byl trochu problém. Ale z kampaně nebyly, což je skvělé, nebylo to ani porušení pravidel,“ dodal.

Cohen v úterý pod přísahou vypověděl, že Trump ho platbou pro Stormy Daniels a McDougalovou pověřil, aby zvýšil své šance ve volbách. Trumpovo dnešní interview pro Fox News je tak s Cohenovým tvrzením v přímém rozporu.

Cohen před soudem vypověděl, že platbu mu nahradila Trump Organisation, společnost zastřešující prezidentův byznys. Prezident vyplacení peněz už před časem přiznal, pletky s oběma ženami ale popírá.

Žalobci v Cohenově kauze se na rozdíl od šéfa Bílého domu domnívají, že vynaložené prostředky se kampaně týkaly. Měly být evidovány, protože měly zabránit skandálu poškozujícímu Trumpa v souboji s protikandidátkou Hillary Clintonovou. Financovat kandidátovi volební kampaň navíc podle amerických zákonů podnikatelské subjekty nesmějí.

O penězích, které měly umlčet údajné milenky Donalda Trumpa, se nynější prezident dozvěděl až poté, co byly vyplaceny.O penězích, které měly umlčet údajné milenky Donalda Trumpa, se nynější prezident dozvěděl až poté, co byly vyplaceny. | Profimedia, reuters

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud