„Sex jedině s čepičkou.“ Prostitutky ze čtvrti červených luceren bojují o nezávislost

Autor: ČTK - 
14. 8. 2018
19:30

Ve čtvrti červených luceren v Amsterodamu chtějí zevlouni zvěčnit podobu jedné ze sexuálních pracovnic. Za výlohou si však prostitutky téměř nevšímají turistů, již si připadají jako v zoologické zahradě, píše francouzský deník Le Monde.

Onoho horkého letního večera je De Wallen, ve světě spíše známá jako Red Light District (čtvrť červených luceren), ještě teplejší než obvykle. Přicházejí turisté v tričku a šortkách, někdy v organizované skupině nebo v párech, a toulají se ulicemi, kde se sex otevřeně prodává a vystavuje v osvětlených výlohách s červenými záclonkami.

Bary jsou plné a ulice rovněž. V srdci této čtvrti se nachází Informační centrum prostitutek (PIC). Založila ho bývalá prostitutka Mariska Majoorová v roce 1994. Toto centrum je útulkem, místem, kam se prostitutky, ženy či transgenderové osoby chodí uvolnit a informovat. Zde nalézáme Dinah Bonsovou v doprovodu kolegyň, které založily My Red Light, kolektiv sexuálních pracovnic, které od loňského května samy spravují 14 výloh ve čtyřech budovách.

„Chceme být nezávislé, proto jsme si tento spolek založily,“ říká. Stejně jako její kolegyně je Dinah Bonsová nekompromisní, pokud jde o prezervativ, částečně proto, že je sama séropozitivní, ale především proto, že jde o zásadní otázku. „Sex jedině s čepičkou, jinak nic! O tom se nedá diskutovat,“ prohlašuje. Díky informování o prevenci se podíl sexuálních pracovnic nakažených virem HIV snížil na dvě procenta.

„Když je sex vaší prací, nemáte chuť být nemocná,“ zdůrazňuje Dinah Bonsová a lituje, že antiretrovirální pilulka jako prevence proti nákaze HIV, která je v Nizozemsku povolená u mužů, kteří mají homosexuální vztahy, není ještě povolená pro sexuální pracovnice.

Video Obchod s bílým masem: Policie zachránila dívku před prostitucí v Holandsku - tv JOJ

Dinah Bonsová je rovněž jednou z konzultantek syndikátu sexuálních pracovnic Proud. Tento svaz, který má více než 200 členů, poskytuje informace o právech sexuálních pracovnic a radí jim ohledně jejich zdraví. Proud poskytuje konzultace, pokud jde o prevenci nákazy HIV a dalších sexuálně přenosných infekcí, jakož i právní a praktické rady. Tyto služby odpovídají na reálnou potřebu, neboť vedle oficiálně povolené prostituce tu ještě existuje příležitostná, spojená často s obtížnou finanční situací.

Ve výloze jen ženy s povolením

Od roku 2000 je prostituce v Nizozemsku povolena s cílem bojovat proti zneužívání osob věnujících se sexuální práci a proti obchodu s lidmi. Je však stanoveno, že tato aktivita musí být omezena na přesně definované oblasti, jako je Red Light District v Amsterodamu a dalších městech, a na uzavřená místa (slavné výlohy).

Nesmí se provozovat na chodníku. Ve výloze mohou působit jen ženy, které k tomu mají povolení. „V Nizozemsku se postavení sexuálních pracovnic ve městech od sebe liší. V Amsterodamu jsme dosáhly spolupráce s mravnostní policií a dialogu s veřejnými službami, především ve zdravotnictví. Kontaktujeme rovněž osoby bez dokumentů a vstupujeme tam, kam sociální či zdravotnické služby nemají přístup,“ uvádí Dinah Bonsová.

Dinah Bonsová je rovněž předsedkyní Transgender Europe, nevládní organizace pro práva transsexuálních a transgenderových osob, a členkou správní rady Mezinárodního výboru pro práva sexuálních pracovnic v Evropě. „Chceme uznání naší práce jako nezávislých pracovníků a především, aby naše činnost nebyla spojována s kriminalitou. Nový Zéland a australský stát Nový Jižní Wales to již učinily,“ říká. Podle ní to pomůže odstranit diskriminaci a stigmatizaci, které v Nizozemsku přetrvávají.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa