Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Hledač vzdal pátrání po vlaku se zlatem. Odradil ho přístup kolegy

Autor: ČTK, AKu - 
3. srpna 2018
12:39

Jeden z německo-polské dvojice amatérských historiků, kteří u jihopolského města Walbrzych několik let hledali legendární vlak plný zlata a cenností zabavených nacisty za druhé světové války, se rozhodl své pátrání ukončit. Němec Andreas Richter nepřestal v existenci pokladu věřit, nelíbil se mu prý ale způsob, jakým jeho kolega k hledání přistupuje, informovala v pátek agentura DPA. Polák Piotr Koper hodlá v pátrání po „zlatém vlaku“ pokračovat v zimě.

„Je s tím konec,“ řekl agentuře DPA Richter. „Už nebudu dělat žádné hlouposti,“ dodal pátrač a vyjádřil nespokojenost s prací svého polského kolegy. Pátrání podle něj nebylo transparentní. První pokus o vykopání vlaku podle Richtera selhal proto, že výkop nebyl dostatečně hluboký. Druhý jeho polský kolega stále odkládal. „V určitém okamžiku jsem toho měl dost,“ vysvětlil Němec.

Polák Koper ale chce v pátrání pokračovat na vlastní pěst. „V zimě budeme pokračovat,“ řekl DPA. Je to podle něj ten nejlepší čas na hledání. „Žádné omezení kvůli kvetoucím stromům a keřům, žádní hnízdící ptáci," uvedl. Kopat chce tentokrát až do hloubky 15 metrů.

Legenda z poloviny minulého století praví, že nacisté na konci druhé světové války vypravili z Vratislavi obrněný vlak plný zlata a cenností. Před Rudou armádou soupravu schovali v podzemním tunelu u Walbrzychu nedaleko hranic s Českem.

Richter a Koper oznámili, že ví, kde se legendární vlak nachází, v létě roku 2015. Zpráva vyvolala senzaci a o pátrání dvojice informovala řada světových médií. Podle většiny odborníků je ale nacistický vlak plný zlata pouhou legendou.

Utratil miliony, nevydělal nic

„Započteme-li náklady na práci a techniku a peníze, o které jsem přišel absencí v práci, tak se moje výdaje pohybují kolem 80.000 eur (zhruba dva miliony korun),“ řekl DPA Richter, podle kterého byl nepoměr výdajů mezi ním a Koperem jedním z důvodů, proč se duo pátračů nakonec rozešlo. Polský hledač v minulosti náklady obou mužů na pátrání po vlaku odhadl na 20.000 eur (zhruba půl milionu korun).

Že se do pátrací akce pustil, ale Richter nelituje. Neztratil ani víru v existenci vlaku. „Jsem si z 95 procent jistý, že existuje," řekl. O tom, že se jeho bývalému kolegovi poklad podaří najít při pátrání na vlastní pěst, ale Němec pochybuje.

Shodnout se dokážou amatérští historici v jednom: na pátrání po nacistickém vlaku na rozdíl od jiných nic nevydělali. Spokojené je tak hlavně město Walbrzych, pro kterého znamenalo pátrání a zájem světových médií o něj reklamu, kterou by si samo mohlo jen těžko dovolit. „Zlatá horečka“ do dolnoslezského města se zhruba 160.000 obyvateli podle radnice přilákala asi o třetinu víc turistů než dřív.

Zobrazit celou diskusi