Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Sexuchtivé migranty v Berlíně zkrotí „zóna žen“. Policejní odbory ji kritizují

Autor: ČTK, zst - 
30. prosince 2017
19:45

Předsedovi Německých policejních odborů (DPolG) se nelíbí, že bude v centru Berlína během silvestrovských oslav zřízena zvláštní zóna. Sem se budou moci uchýlit ženy, které se stanou obětí sexuálního obtěžování. Organizátoři akce, na které by měly slavit příchod Nového roku statisíce lidí, se ji rozhodli zřídit v reakci na masové sexuální útoky na přelomu let 2015 a 2016 v Kolíně nad Rýnem.

„Říká se tím, že existuje zóna bezpečí a zóna nebezpečí,“ kritizoval záměr předseda DPolG Rainer Wendt v rozhovoru s listem Neue Osnabrücker Zeitung. DPolG jsou druhé největší policejní odbory v Německu. Jejich členem je zhruba 94 tisíc strážců zákona.

Podle Wendta je takzvaná Safety Area, tedy zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy, „devastujícím signálem“ a „koncem rovnoprávnosti, svobody pohybu a sebeurčení“. Ženy by měly mít podle něj právo cítit se bezpečně všude. „Kdo na něco takového přišel, nepochopil politickou dimenzi problému,“ dodal předseda odborů.

Oslavit příchod roku 2018 by mohlo do oblasti mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem v centru německé metropole přijít několik stovek tisíc lidí. Policie i organizátoři kladou letos mimořádný důraz na bezpečnostní opatření. Zóna oslav bude zabezpečena dvojitým plotem, u vjezdů budou betonové zátarasy.

Zabránit chtějí nejen případnému teroristickému útoku, podobnému tomu, jaký před rokem spáchal Tunisan Anis Amri na nedalekých vánočních trzích, ale právě i masovému sexuálnímu obtěžování žen, jaké se objevilo předloni na Silvestra v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem.

Zóny pro ženy měli už v Kolíně i Mnichově

Podle mluvčí hlavního organizátora akce Anjy Marxové budou moci ženy plánovanou bezpečnou zónu využít v případě, že se stanou obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně. Na místě bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže.

Podobné zóny pro ženy jako ta, která se na neděli chystá v Berlíně, vznikly už loni na karnevalu v Kolíně nad Rýnem či na letošních pivních slavnostech Oktoberfest v Mnichově.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině