Policisté chystají na letištích zátah na muslimky: Burku dolů, nebo k nám nesmíš!

Autor: ČTK - 
30. září 2017
09:10

Rakouská policie od neděle posílí svou přítomnost na vídeňském letišti. V platnost totiž vstoupí nový rakouský zákon zakazující zahalování celého obličeje, upozornila agentura APA. Opatření se týká například žen nosících burky a nikáby, tedy oděvy, které muslimkám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči. Při příletu do Rakouska je podle nového zákona musí sundat, jinak jim hrozí zadržení a pokuta.

V příletovém prostoru, do něhož se cestující odebírají po celní kontrole, budou policisté zkoumat, zda všichni pasažéři zákaz dodržují, řekl APA mluvčí dolnorakouské policie Johann Baumschlager.

„Budeme samozřejmě k věci přistupovat s odpovídající přiměřeností, ale jako policie zkrátka musíme zákon uplatňovat,“ řekl mluvčí.

Zákon zakazující zahalování tváře na veřejnosti schválil v květnu rakouský parlament hlasy stran dosluhující koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Stanoví, že na veřejnosti musí být vždy rozeznatelné rysy obličeje od brady po vlasy. Rakouské ministerstvo vnitra k tomu vydalo informační brožury v němčině, angličtině, turečtině a arabštině. Na vídeňském letišti je budou rozdávat policisté.

Jednání v rozporu se zákonem bude trestáno, varoval Baumschlager. Provinilá osoba může být zadržena a ve správním řízení jí může být uložena pokuta až 150 eur (zhruba 3900 korun).

Dosud byly plně zahalené ženy na vídeňském letišti po příletu odvedeny do zvláštního prostoru, kde byla zkontrolována jejich totožnost podle obličeje a otisku prstu. Od neděle to nebude nutné, protože tyto ženy budou beztak muset své obličeje odhalit, jakmile vstoupí na rakouské území, tedy nejpozději při hraniční kontrole.

Klauni mají výjimky

Rakouský zákon je sice namířen proti burkám a nikábům, ale formulován byl „nábožensky neutrálně“ a týká se rovněž protiprachových roušek, kukel a masek, podotýká APA. Výjimky lze tolerovat ze zdravotních důvodů, při lidových slavnostech nebo tam, kde je zahalení obličeje nutné z pracovních důvodů. Nevztahuje se tak například na některé řemeslníky, lékaře nebo klauny.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Video Tálibán brutálně popravil ženu obviněnou z vraždy manžela. - YouTube

fotrpjotr ( 2. prosince 2017 03:18 )

Naše televizní moderátorky by je měly povinně nosit,když vidím ty jejich odporné hnusné a rozšklebené ksichty.

marlen52 ( 3. října 2017 15:57 )

hlavně že eu zakázala název pomazánkové máslo to jim vadí a tohle jim nevadí to zase vadí nám

marlen52 ( 3. října 2017 15:51 )

no nechtěla bych vedle nich bydlet.není nic jednoduššího než vydat zákon o zákazu zahalování a pak se nebudou moc na nic vymlouvat.prostě tohle do evropy nepatří.

montevideo ( 30. září 2017 15:43 )

Ať si ty burky klidně nechají, jen když potáhnou domů.

prycsnima ( 30. září 2017 14:55 )

PRYČSNIMA!SLIMÁCI SEM NEPATŘÍ.JE TO ŠKODNÁ!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud