Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Po zemětřesení v Itálii vytáhli z trosek živé miminko (7 měs). Dva lidé při otřesech zemřeli

Autor: bud, ČTK, shp - 
22. srpna 2017
06:56

Zemětřesení o síle 4 stupňů Richterovy škály otřáslo jihoitalským ostrovem Ischia, který leží nedaleko Neapole a je populární i mezi českými turisty. Zřítilo se několik budov včetně kostela. Při neštěstí zahynuli nejméně dva lidé, další se pohřešují. Přibližně 25 lidí bylo zraněných. Několik lidí je stále pod troskami a doufá, že pomoc přijde včas. Paprskem naděje při záchraných pracích se stalo objevení zdravého sedmiměsíčního miminka v sutinách.

Zemětřesení, jehož epicentrum leželo jihozápadně od ostrova a ohnisko v hloubce asi deseti kilometrů, ostrovem Ischia otřáslo v pondělí krátce před 21:00 SELČ. Italští seismologové původně uvedli, že mělo sílu 3,6 stupně, později údaj ale zvýšili na čtyři stupně. Podle americké seismologické služby USGS otřáslo ostrovem zemětřesení dokonce o síle 4,3 stupně.

Řada místních obyvatel i turistů při otřesech v panice vyběhla do ulic, napsala agentura AP. Na mnoha místech jsou přerušeny dodávky elektřiny. Úřady evakuovaly také nemocnici na severním pobřeží. Podle agentury Reuters se zřítilo několik budov včetně části kostela ve města Casamicciola Terme na severu ostrova. List Corriere della Sera uvedl, že právě padající trosky z kostela zabily starší ženu.

Video  Po zemětřesení v Itálii našli v troskách živé miminko  - Vigili De Fuoco
Video se připravuje ...

Druhou obětí je žena, jejíž tělo záchranáři vyprostili během noci zpod trosek. Zranění utrpělo přinejmenším 25 osob, z toho dvě osoby vážná. Italská média po celou noc sledovala osud rodiny z jednoho ze zřícených domů. Matce se podařilo z domu uniknout, otce vyprostili zakrátko záchranáři. Kolem 4:00 SELČ se jim pak podařilo z trosek dostat i jednoho ze tří jejich synů – sedmiměsíčního Pasqualeho. Lidem to přineslo novu naději, že se setkají s pohřešovanými bližními.

Dva jeho malí bratři chlapce jsou stále pod troskami, se záchranáři ale komunikují. „Bylo to velmi silné a děsivé. Slyšela jsem, že zemřeli lidé,“ řekla agentuře DPA zastupitelka města Casamicciola Terme Donatella Migliacciová. Češi mezi mrtvými, zraněnými ani pohřešovanými podle ministerstva zahraničí nejsou. Italské úřady vyslaly k ostrovu několik trajektů, které by měly evakuovat část lidí na pevninu. Zemětřesení udeřilo na vrcholu turistické sezony, poznamenala agentura Reuters.

Itálie leží v seismicky aktivní oblasti. Ve čtvrtek uplyne přesně rok od okamžiku, kdy silné zemětřesení zasáhlo regiony ve střední Itálii. Země se znovu třásla ještě týž rok v říjnu a pak znovu letos v lednu. Srpnové otřesy si vyžádaly téměř 300 obětí. Všechna zemětřesení napáchala značné materiální škody a poškodila kulturní památky.

Jste na ostrově Ischia nebo tam máte své blízké? Pište na tip@blesk.cz

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa