Ministrovi ujel drsný výrok o Fukušimě a Tokiu. Obratem se poroučel z funkce

Autor: ČTK, ula - 
26. 4. 2017
07:15

Japonský ministr pověřený koordinací obnovy oblastí poničených zemětřesením, tsunami a havárií v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 podá ve středu demisi, informovala japonská veřejnoprávní televize NHK. Masahiro Imamura tak učiní kvůli výroku, že je dobře, že katastrofa postihla severovýchod ostrova Honšú a nikoliv Tokio.

Drsný výrok zazněl na společenské akci, které se účastnili poslanci vládní Liberálnědemokratické strany premiéra Šinzóa Abeho. Předseda vlády se už za Imamurova slova omluvil. Ministr podle agentury AFP hovořil o hospodářských dopadech katastrofy v prefektuře Fukušima. Škody by podle něj byly mnohem větší, pokud by podobné zemětřesení a tsunami postihlo oblast hlavního města.

Rychlou rezignaci ministra lze podle agentury Reuters vysvětlit snahou premiéra Abeho minimalizovat dopady kontroverzního výroku na kabinet, který se v poslední době potýkal s několika podobnými přešlapy svých členů.

Robot natáčel uvnitř vybuchlé Fukušimy. Podívejte se na video:

Video Robot natáčel uvnitř vybuchlé Fukušimy: Jak dlouho to vydržel? - David Vaníček, Reuters

Ničivá katastrofa ve Fukušimě

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí. Živly způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit.

Loni v prosinci japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárií v jaderné elektrárně Fukušima na 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu korun).

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marais ( 26. dubna 2017 09:39 )

Jak bylo vůbec možné, že postavili jadernou elektrárnu u moře a navíc v Japonsku, které leží na tektonickém zlomu?

Zobrazit celou diskusi
Další videa