Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Brity brzdí nedostatek lůžek v nemocnicích. Chirurgové ruší i operace nádorů

Autor: nka - 
13. února 2017
21:56

Několikrát odkládané operace, vystresovaní pacienti a frustrovaní lékaři. Britové bijí na poplach kvůli kritické situaci ve zdravotnictví. Na vině je akutní nedostatek lůžek.

V  dopise zaslaném britskému nedělníku The Sunday Times si zástupci britské komory chirurgů postěžovali, že často čekají i celé dny, aniž by operovali, protože tisíce zákroků jsou rušeny, neboť se nedostává postelí. „Kvůli nedostatku lůžek leckdy zdravotnickému personálu včetně chirurgů nezbývá než sedět s rukama v klíně a čekat, kdy se postel uvolní a oni budou moci začít operovat,“ citovala BBC z dopisu.

Na operace už musejí čekat i onkologičtí pacienti, u nichž spolu s odkládáním odnětí nádoru klesá šance na přežití. Některým z nich přitom nemocnice chirurgický zákrok na poslední chvíli přeloží i dvakrát. V případě nemocných, kteří se chystají na plánovaný zákrok jako například výměnu kloubu, pak není výjimkou ani čtyřnásobné přeložení operace.

„Když má pacient rakovinu, potřebuje operaci a ta je potom odložena, zažívá nesmírnou úzkost a stres. U většiny nádorů nepředstavuje jeden nebo dva týdny čekání navíc závažný problém. Delší doba už ale přináší riziko, že nádor bude postupovat,“ varoval viceprezident komory chirurgů Ian Eardley.

Podle webu The Telegraph by z bezpečnostních důvodů neměla obsazenost lůžek přesáhnout 85 procent, ale v britských nemocnicích se běžně pohybuje kolem 89 procent.

Nemocnice proto nemají kam směřovat příval pacientů z pohotovosti. Jak ukázal nedávný průzkum, jen tři ze 139 nemocnic zvládly dostát předepsanému standardu a obsloužit na pohotovosti 95 procent pacientů do čtyř hodin.

Řadu lůžek také zabírají senioři, kteří se již zotavili, ale doma se o ně kvůli škrtům v sociální péči nemá kdo postarat.

 V době, kdy chirurgové čekají na možnost operovat, jim vedení nemocnice obvykle přidělí jinou práci – vedou ambulanci, kontrolují odoperované pacienty nebo se věnují administrativě. To je ale pro lékaře frustrující. „Stanete se chirurgem, protože chcete operovat a pomáhat lidem. Chcete se pustit do práce, a když to nejde, jste frustrovaní a pacienti jsou ve stresu,“ upozornil Eardley. „Operovat je hlavní náplní naší práce a my ji nemůžeme dělat. Občas se to stávalo i dřív, ale teď je to horší než kdy jindy. Je to plýtvání penězi na zdravotnictví,“ dodal.

V loňském roce britské nemocnice na poslední chvíli zrušily téměř 83 tisíc operací, nejvíc za posledních 15 let. Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt poté připustil, že zdravotní péče v některých nemocnicích je „zcela nepřijatelná“.

„Náš zdravotnický systém se dostává do vážných problémů a to, že vůbec ještě funguje, je jen zásluhou téměř nadlidských výkonů nemocničního personálu,“ prohlásil advokát Robert Francis, který se podílel na vyšetřování skandálu v britské nemocnici Stafford. Tam mezi lety 2005 a 2009 zemřely kvůli zanedbání péče stovky lidí.  Francis dodal, že podmínky v britských nemocnicích nyní ty ve Staffordu silně připomínají.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi