Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

„Snad se mi v hraní na PlayStationu povede líp.“ Italský premiér podal demisi

Autor: ČTK - 
7. prosince 2016
20:56

Italský premiér Matteo Renzi ve středu podal demisi do rukou prezidenta Sergia Mattarelly. Ten ho při večerní schůzce v Kvirinálském paláci v Římě, který je prezidentským sídlem, požádal o setrvání v úřadu do výběru nového předsedy vlády. Mattarella zahájí ve čtvrtek večer konzultace s parlamentními stranami ohledně Renziho nástupce.

Před návštěvou v prezidentském paláci se Renzi setkal s vedením své Demokratické strany, před nímž znovu přijal plnou odpovědnost za výsledky referenda, ve kterém v neděli neprošla jeho reforma parlamentu. Nedal ale podle agentury AFP najevo, že zvažuje odstoupení z vedení strany. Naopak se podle všeho chystá na brzkou předvolební kampaň. Vyhlídky demokratů přitom podle průzkumů vůbec nejsou beznadějné.

Italská opozice, především populistické Hnutí pěti hvězd a protievropská Liga Severu, usiluje o to, aby se co nejdříve konaly předčasné parlamentní volby. Renzi ale upozornil, že nejprve musí soud rozhodnout o ústavnosti současného volebního zákona, který vítězi umožňuje mít nadpoloviční množství poslaneckých mandátů ve sněmovně, když dosáhne aspoň 37 procent volebních hlasů. Soud se má otázkou zabývat 24. ledna.

Renzi řekl, že čtvrtek, který je v Itálii státním svátkem, stráví oslavou 86. narozenin své babičky. Musíme poděkovat seniorům,“ upozornil s poukazem na to, že většina důchodců podpořila jeho reformní snahy. „A doufám, že zítra (ve čtvrtek) budu mít více štěstí v boji s PlayStationem svých synů, než jsem ho měl tady,“ dodal Renzi.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi