Savčenková drží protestní hladovku. Lavrov: Je vypasená, takže tomu každý rozumí

Autor: bru/ČTK - 
2. 8. 2016
11:58

Ukrajinská poslankyně a bývalá ruská vězeňkyně Nadija Savčenková vyhlásila hladovku na protest proti údajné nečinnosti Kyjeva vůči problémům Ukrajinců vězněných na Donbasu. Sama Savčenková to dnes oznámila na tiskové konferenci v Kyjevě. Hladovět chce do okamžiku, kdy budou všichni Ukrajinci na svobodě.

Vyzkoušela jsem mnoho způsobů, jak bojovat (za vězněné Ukrajince). Teď za ně budu bojovat tak, jak jsem donedávna bojovala sama za sebe,“ prohlásila bývalá letkyně, která během věznění v Rusku držela hladovku za své osvobození několikrát.

V březnu byla Savčenková odsouzena na 22 let vězení za údajný podíl na zabití dvou ruských novinářů na Donbasu. Poslankyni kyjevského parlamentu, která ruský proces označovala za zkonstruovaný, prezident Vladimir Putin v květnu omilostnil. Stalo se tak výměnou za osvobození dvou ruských vojáků internovaných na Ukrajině.

Hned po svém osvobození Savčenková označila propuštění Ukrajinců zadržovaných na Donbasu za prioritu své činnosti v parlamentu. Propuštění osob uvězněných během vleklého konfliktu je jedním z bodů mírových dohod z Minsku. Na harmonogramu a rozsahu amnestie se ale bojující strany zatím nedokázaly dohodnout.

Kolik Ukrajinců separatisté v „lidových republikách“ zadržují, není jasné. Z vězení se zatím dostali spíš jen jednotlivci, jejichž osud byl předmětem zájmu médií nebo mezinárodních organizací.

O hladovkách Nadiji Savčenkové se nedávno opovržlivě vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V odpovědi na dotazy čtenářů listu Komsomolskaja pravda napsal, že „Savčenková je docela vypasená, takže hysterii kolem její hladovky už dnes rozumějí všichni“.

Doporučujeme
salto ( 3. srpna 2016 09:13 )

Myslím si, že Porošenkovi už taky začíná lézt na nervy. Je jenom otázkou času, kdy se té vyžrané a vydlabané koze něco přihodí. Já si myslím, že Putin řve smíchy , jakou to nasadil veš do ukrajinského, vypelichaného kožichu

sleepka ( 2. srpna 2016 23:20 )

spletla jsem nána palec - samo že trčí nahoru, velký sory.

sleepka ( 2. srpna 2016 23:18 )

pokud myslíš do úplného, pak . Bude tam o jedno fašistický monstrum míň.

hasmen ( 2. srpna 2016 22:15 )

 Držím jí palce,aby to dotáhla až do konce...

tomik007 ( 2. srpna 2016 20:46 )

Jeste tri hladovky a praskne

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa