Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Úřady zlomily kód iPhonu i bez Applu: Mluvil vrah 14 lidí s ISIS?

Autor: ČTK, sou - 
29. března 2016
06:48

Američtí vyšetřovatelé se dokázali dostat k obsahu telefonu iPhone používaného jedním z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu i bez pomoci společnosti Apple, která tento telefon vyrábí. Ministerstvo spravedlnosti vzápětí odvolalo svou žalobu na společnost, kterou se domáhalo, aby Apple pomohl s odblokováním telefonu. Vyplývá to z dokumentů, které ministerstvo poslalo k soudu. Spor byl ostře sledovaný, protože mohl mít širší důsledky pro ochranu osobních údajů.

Ministerstvo požadovalo od Applu, aby Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytl program, který umožní odblokovat telefon iPhone 5C, jejž vlastnil Syed Farook. Ten spolu s manželkou v San Bernardinu postřílel 14 lidí, dalších 22 zranili. Následně v přestřelce s policií zahynuli. 

FBI zkoumá možnou komunikaci Farooka a jeho manželky Tashfeen Malikové s teroristickou organizací Islámský stát. Inkriminovaný telefon by prý mohl obsahovat důkazy.  

Vláda „se úspěšně dostala k údajům ve Farookově iPhonu, a tak už není pomoc Applu potřebná“, praví se v dokumentech zaslaných k soudu. Společnost Apple se k novému vývoji v případu zatím nevyjádřila. Dříve varovala před vytvářením „zadních vrátek“ k obsahu mobilů, zneužitelných zločinci a vládami.  

Úřady podporovali pozůstalí obětí útoku v San Bernardinu 

Dříve ministerstvo požádalo o odročení soudního jednání, protože se úřady chystaly vyzkoušet novou metodu, od níž si slibovaly průnik k obsahu telefonu i bez pomoci výrobce. Ministerstvo si nicméně ponechalo prostor pro případnou soudní bitvu s výrobcem.  Úřady v této při podporovali pozůstalí po obětech útoku v San Bernardinu.

Apple požadavky úřadů odmítal, protože by mohly vytvořit nebezpečný precedent, ospravedlňující v budoucnu další požadavky úřadů na přístup k osobním údajům dalších občanů z nejrůznějších důvodů. V tomto sporu se za Apple postavili bezpečnostní experti, ochránci práva na soukromí a další přední technologické firmy jako Google, Facebook či Microsoft. 

Při prosincové střelbě v Kalifornii zahynulo nejméně 14 lidí a skoro dvě desítky byly zraněny:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi