Šach mat pravým hákem: Kasparov napadl novináře, prý šlo o provokatéra KGB

Autor: mb - 
10. března 2016
13:00

Geniální šachista a vůdčí postava ruské opozice Garri Kasparov (52) ztratil kontrolu nad svými emocemi a v Litvě napadl ruské novináře. K incidentu paradoxně došlo na konferenci „Fórum svobodného Ruska“, která se konala v luxusním hotelu Kempinski ve Vilniusu.

„Ty zrůdo! Chvála Bohu nejsme v Moskvě!“ vykřikl Kasparov a s těmito slovy se vrhl na ruského novináře, kterého nevybíravě odstrčil. Následně si šachista začal stěžovat zaměstnanci hotelu na žurnalisty. „Je to provokatér KGB, zavolejte policii!“ K útoku přitom došlo na konferenci ruské opozice, která proklamuje demokratické hodnoty.

Na pomoc Kasparovovi přispěchala další členka ruské opozice Jevgenija Rynskaja (41), která vystupuje pod pseudonymem Božena Rynská. Ta vyrazila jednomu z novinářů z ruky telefon. Za incident ale podle Rynské můžou ruští žurnalisté, kteří natáčeli Kasparova bez jeho svolení. „Dnes ráno při snídani stanice Rossija vlezla Kasparovovi přímo do talíře. Povedlo se mi přerušit nezákonnou nahrávku. Zezadu jsem jedním úderem ruky vyrazila předmět, kterým se dopustili zločinu (telefon, pozn. red.), a předala ho bezpečnostní službě hotelu,“ pochlubila se Rynská na sociálních sítích, kterou však rozčílil přístup Litevců. „Manažerka hotelu Kempinski jim vrátila telefon, což je příkladem amatérismu a slabosti.“

Božena Rynská proslula v Rusku jako bulvární novinářka. Po nějakém čase se ale s vervou vrhla do politiky a je nyní jedním z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina (63). V minulosti již byla odsouzena za útok na novináře, v roce 2013 napadla se svým druhem žurnalisty stanice NTV, muže zmlátila a rozbila jim kameru.

Kromě Kasparova a Rynské se „Fóra svobodného Ruska“ účastnily zhruba čtyři desítky opozičníků, mnozí z nich žijí v zahraničí. Nechyběl mezi nimi např. miliardář Evgenij Čičvarkin (41), který se usídlil v Londýně, nebo bývalý ruský vicepremiér Alfred Koch (55), který nyní žije v Německu. V Rusku je hledán kvůli nelegálnímu obchodování s uměleckými předměty.

Obliba Vladimira Putina (63) je mezi Rusy extrémně vysoká (přes 80 procent), ruské opozici se však politika prezidenta nelíbí. Jedním z ústředních témat fóra bylo i „sjednocení“ sil opozice, která je značně roztříštěná. Např. předseda neparlamentní strany Jabloko Grigorij Javlinskij (63) nedávno prohlásil, že se chce postavit Putinovi a „vyhrát příští prezidentské volby“. Zároveň však vyloučil spolupráci s jiným opozičním uskupením Parnas. Jabloko získalo v posledních parlamentních volbách zhruba 3 procenta hlasů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud