Není ISIS jako ISIS. Knihkupectví v egyptském stylu to odneslo za teroristy

Autor: všm - 
18. listopadu 2015
21:50

Chtěli se pomstít teroristům za Paříž, místo toho zaútočili na obyčejné knihkupectví. Obyvatele amerického státu Colorado totiž zmátlo, že se krámek jmenuje ISIS. Nenapadlo je bohužel, že z hlediska svého lehce esoterického zaměření jde o odkaz na egyptskou bohyni. A nikoliv o centrum radikálů.

Knihkupectví a dárkový obchod v jednom funguje v Denveru už 35 let. Poslední dobou se ale majitelé musí potýkat s vyhrůžkami a vandalismem. O víkendu, který následoval po pařížských útocích, jim někdo rozbil kamenem vývěsní ceduli. Některé místní obyvatele totiž rozčiluje název krámku – ISIS.

Knihkupectví to odneslo za teroristy.Knihkupectví to odneslo za teroristy. | Reprofoto TheDenverChannel.com

„Všichni se trápíme po pařížských útocích. Nevím, jestli šel někdo po ulici, viděl ten název a prostě ho přemohly emoce. Nebo to byl ignorant, který si myslel, že jde o knihkupectví pro teroristy,“ uvedla majitelka Karen Charboneau-Harrison.

Podle ní je název samozřejmě odvozen od egyptské bohyně, která má reprezentovat ženy, uzdravování a magii. Což odpovídá částečně esoterickému sortimentu.

Podobný útok ale nezažilo knihkupectví poprvé. Jen za poslední měsíce se odehrály tři podobné případy. „Je to už trochu únavné. A taky drahé,“ postěžovala si Charboneau-Harrison pro stanici Fox. Pokud mají vandalové zájem, mohou si prý přijít do krámu zameditovat. Třeba je tím vztek přejde.

Není ISIS jako ISIS.Foto:  Reprofoto TheDenverChannel.com

Majitelka rovněž doufá, že se v médiích začne Islámský stát pojmenovávat nějak jinak. Se svojí brutální ideologií prý jen haní bohyni ISIS. 

Extremisté ovšem nemají jméno odvozené od božstva, ale vzniklo prostou zkratkou z pojmu „Islámský stát v Iráku a Sýrii“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud