Indové chtějí zpátky diamant: Britská monarchie ho prý ukradla

Autor: mb - 
10. listopadu 2015
17:15

Skupina indických podnikatelů, herců a dalších významných osobností se soudí s britskou monarchií. Indové chtějí zpátky vzácný diamant, který prý Britové v 19. století ukradli. Je tu ovšem problém – diamant se stal součástí britských korunovačních klenotů.

Podle Davida de Souzy, který je mluvčím indického spolku, jenž usiluje o návrat diamantu, se jedná o „jeden z mnoha artefaktů, které byly Indii vzaty za podivných okolností“. Diamant Koh-i-Noor (což v překladu znamená Hora světla) má 105 karátů a Británie ho získala v roce 1850, rok po britské anexi Pundžábu. Tehdy teprve 13letého vládce Sikhů Dulipa Singha přivezli do Londýna, kde Singh „daroval“ diamant královně Viktorii.

Budou se soudit

Indové chtějí získat drahocenný diamant soudní cestou, v Británii je zastupuje právní kancelář Rubric Lois King. Podle právníků je nárok Indů oprávněný a opírají se o zákon z roku 2009, který reguluje návrat předmětů původním vlastníkům, jež byly zcizeny během holocaustu. Pokud neuspějí u Nejvyššího soudu v Londýně, hodlají se obrátit až na Mezinárodní soudní dvůr.

Ačkoliv případný soudní úspěch je značně nejistý, Indové o tom, že právo je na jejich straně, vůbec nepochybují. „Koh-i-Noor není jen 105karátový diamant, je to součást naší historie a kultury a měl by být nepochybně vrácen,“ prohlásila populární indická herečka Bhumicka Singh.

Finanční hodnota diamantu se odhaduje na 150 milionů dolarů (zhruba 3,8 miliardy Kč) a pojí se s ním zajímavá legenda. Diamant prý mohou nosit pouze bohové nebo ženy. Ženám v takovém případě přinese moc, pokud by se ale diamantem chtěl ozdobit muž, stihne ho trpký konec.Je to již podruhé za relativně krátkou dobu, co indické elity upozorňují na křivdy spáchané kolonizací. Indický politik nedávno na univerzitě v Oxfordu prohlásil, že by Británie měla zaplatit Indii reparace ve výši 3 triliony dolarů, což vyvolalo v Británii vlnu pobouření a člen neparlamentní politické strany Angličtí demokraté Steve Uncles svou reakcí tehdy jen přilil oleje do ohně: „Angličané udělali z Indie opravdovou zemi, dali jsme jim právo, zbudovali infrastrukturu. Navíc oficiálním jazykem Indie je angličtina, a pokud už chceme mluvit o penězích, Indové by nám v rámci »copyrightu« mohli platit poplatky.“

misha46 ( 10. listopadu 2015 18:38 )

Krást a vraždit jim vždycky šlo dobře.

taktone ( 10. listopadu 2015 18:34 )

Hm co taky se špinavcema jako jsou Indové pryč od nich fuj hnus jdu blejt

realistaii ( 10. listopadu 2015 18:00 )

nejenže Británie ukradla obří diamant , také okupovala Indii ,povraždila tam stamiliony lidí , stejně jako dnes USA okupují desítky zemí světa , důkazy jak demokratické země Eu a USA provozovaly koncentrační tábory a mučírny a masakrovaly miliony civilistů i po roce 1945 . https://www.youtube.com/watch?v=z6IuT1N3Xww cílený a řízený kapitalistický hladomor v Indii 100 milionů obětí demokratů , opakované demokratické hladomory v somálsku ? velký hladomor v Irsku Když zemřel milion Irů http://www.svetgralu.cz/clanky/Kdy%C5%BE_zem%C5%99el_milion_Ir%C5%AF 2. května 2013 14:43 Přes 260 tisíc lidí zemřelo v Somálsku během hladomoru v letech 2010 až 2012. Polovina z tohoto počtu byly děti mladší pěti let, uvádí zpráva OSN k

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud