Ušlapání, požáry, pády letadel, bomby: Pouť do Mekky stála život tisíců lidí

 • Autor: všm - 
  26. 9. 2015
  18:37

  Nejtragičtější pouť do Mekky za posledních 25 let končí v sobotu posledními rituály. Při čtvrtečním neštěstí v tlačenici zahynulo 769 poutníků a 934 dalších bylo zraněno. Nejde ale rozhodně o ojedinělý incident. Hadždž, jak Arabové pouť nazývají, poznamenala v minulosti řada požárů, útoků, pádů letadel i nehod věřících.

   

 • 1.Nejtragičtější pouť do Mekky za posledních 25 let

  Při pouti do Mekky přišlo o život 769 lidí. Pravděpodobně vinou organizátorůPři pouti do Mekky přišlo o život 769 lidí. Pravděpodobně vinou organizátorů | Reuters/Blesk

  V tlačenici na muslimské pouti do saúdskoarabské Mekky letos zahynulo nejméně 769 lidí a 934 osob bylo zraněno. Byli ušlapáni. Největší neštěstí během této akce za posledních 25 let způsobil podle prvních poznatků střet dvou protijdoucích proudů věřících. 


  Incident se stal podle saúdskoarabské televize v údolí Míná, kde je stanové městečko, v němž poutníci přespávají, a kde se koná rituál kamenování. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů. Tlačenice a následné ušlapání nastalo na ulici 204, která je jednou ze dvou hlavních tepen vedoucích ke stanovišti, odkud poutníci házejí kaménky na betonovou stélu. Zraněným pomáhalo 4 000 záchranářů, kteří ulici 204 uzavřeli a poutníky se snažili odklonit jinými trasami.

 • 2.Rituál kamenování satana stál život mnoho lidí

  Tradiční kamenování "Satana"Tradiční kamenování "Satana" | ČTK

  Bohužel letošní neštěstí ještě není to nejhorší. To se odehrálo 2. července 1990 v tunelu v údolí Miná, kde zahynulo 1 426 muslimských poutníků. Byli ušlapáni ve zmatku, jenž vznikl po výpadku ventilace. Nejvíce jich bylo z Malajsie, Indonésie a Pákistánu.

   

  V roce 1994 zemřelo za stejných okolností 270 poutníků (včetně dvou Evropanů), v roce 1998 118, o tři roky později 35. V únoru 2003 bylo ušlapáno 14 lidí, v roce 2004 251. Předposlední neštěstí se odehrálo v roce 2006, kdy zahynulo 346 poutníků.

   

  V podstatě všechny incidenty proběhly při cestě na rituál kamenování satana. Z hlediska logistiky je právě tato fáze nejkritičtější, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav lidí.

 • 3.Pád jeřábu, zhroucení hotelu - i nehody doprovází pouť

  Neštěstí v Mekce si vyžádalo desítky mrtvých.Neštěstí v Mekce si vyžádalo desítky mrtvých. | EPA

  Během září se už v Mekce jedno neštěstí odehrálo. 11. září spadl na staveništi u velké mešity obří jeřáb a zabil přes sto lidí. Většina z nich byli poutníci, kteří přijeli do Mekky s předstihem.

   

  V únoru 2006 zase došlo ke zhroucení budovy hotelu Al-Ghaza, v kterém byli podle informací ubytovaní poutníci. Zemřelo 76 lidí a 64 bylo zraněno. V tom samém roce došlo i k havárii autobusu, který vezl z Mediny do Mekky poutníky. Zemřeli tři Britové a 34 lidí bylo zraněno.

 • 4.Stanové městečko zachvátily požáry

  Stanové městečko zachvátil mnohokrát požárStanové městečko zachvátil mnohokrát požár | ČTK

  Pouť se nevyvarovala ani požárů. V roce 1975 vybuchla ve stanovém městečku plynová bomba, rozpoutal se požár. Zemřelo v něm 200 lidí. Další požár - z naprosto stejných příčin - vypukl v roce 1997. 343 poutníků zahynulo a více jak 1 500 bylo zraněno.


  Před čtyřmi lety začal zase hořet autobus s poutníky. Tentokrát se obětí stal manželský pár.

 • 5.Náboženské spory na náboženské pouti

  Šíité a sunnité vedou nekončící konfliktŠíité a sunnité vedou nekončící konflikt | ČTK

  Tak obrovskému shromáždění lidí se samozřejmě nevyhnuly ani potyčky. Největší se odehrála v červenci 1987 - vypukly boje mezi íránskými demonstranty a saúdskými bezpečnostními složkami. Důvodem byl fakt, že každá země uznává jinou verzi islámu. Zabito bylo přes 400 lidí, z drtivé většiny šlo o poutníky. 

   

  V červnu 1989 na místě vybuchly dvě bomby, které připravily o život jednoho člověka a 16 zranily. Saúdové následně popravili 16 šíitů, kteří za útokem údajně stáli.

 • 6.Nemoci přeskakují z poutníka na poutníka

  Rouška poutníky před nemocí neochrání, očkování anoRouška poutníky před nemocí neochrání, očkování ano | EPA

  Není překvapivé, že v tak obrovském davu lidí a v ne zcela ideálních hygienických podmínkách, se mohou snadno šířit choroby. Již v roce 1905 byl zaznamenán případ, kdy se šest poutníků vrátilo do Egypta z Mekky nakažených cholerou.


  Po pouti v roce 1987 zase došlo k masivnímu propuknutí meningitidy, což je závažné onemocnění ohrožující v některých případech život člověka. Takováto epidemie propukla v návaznosti na pouť do Mekky několikrát. Nově tak Saúdská Arábie vyžaduje řadu očkování, aby poutníky na místo vůbec pustila. 


  Celá akce je náročná na organismus - z hlediska počtu lidí, fyzické zátěže, vedra - někteří poutníci takový nápor nevydrží. Například v roce 2006 zahynulo hned v úvodu 243 poutníků. Údajně kvůli problémům se srdcem, vysokému věku, vyčerpání, dehydrataci.

 • 7.Letadlo poutníky domů nedoneslo

  Domů už se bohužel poutníci nedostaliDomů už se bohužel poutníci nedostali | Profimedia

  Pouti do Mekky nebo naopak návratu domů se nedožila řada věřících i kvůli pádům letadel. Podobných incidentů se odehrálo šest. Nejhorší v roce 1991, kdy letadlo Douglas DC-8 do Nigérie spadlo krátce poté, co se vzneslo ze Saúdské Arábie. Všech 247 přítomných poutníků zemřelo. Spolu s nimi i 14 členů posádky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa