Gangsteři z Wikipedie: Editoři encyklopedie vydírali firmy i jednotlivce

Autor: mb - 
2. 9. 2015
19:05

Britskou Wikipedií otřásá skandál. Editoři chtěli po obchodnících i jednotlivcích peníze za to, že o nich zveřejní články nebo je naopak vylepší na internetové encyklopedii. Sofistikovanou síť gangsterů odhalila britská policie po dvou měsících mravenčí práce.

Systém byl jednoduchý, v podstatě se jednalo o výpalné. Za úplatu v řádu stovek liber slibovali obětem, že články na Wikipedii „ochrání“ před negativními zásahy nebo naopak odmítli zveřejnit článek o začínající celebritě či malé firmě s odůvodněním, že se jedná o reklamu. Opět – za úplatek by mohl být „problém“ vyřešen.

Vydírání maskované jako pomoc

Britská firma působící v hotelnictví se pokusila napsat článek o svých aktivitách na Wikipedii, ale ten byl odmítnut kvůli tomu, že „nesplňoval kritéria Wikipedie“. Manažer dotyčné firmy Dan Thompson popisuje, jak celý podvod funguje: „Za pár dní mě kontaktoval někdo, kdo tvrdil, že je z Wikipedie a nabídl mi, že za poplatek 400 liber (zhruba 15 tisíc korun) zařídí, aby se profil naší firmy na Wikipedii objevil. Zaplatili jsme a opravdu, slib byl dodržen. Jenže o pár dní později byl opět vymazán.“

Operace Orangemoody

Na policii se začali obracet jednotlivci, drobní podnikatelé i větší firmy a britská policie proto zahájila operaci Orangemoody. Po dvou měsících sledování pak udeřila. Zablokovala 381 účtů vyděračů, ale organizátory či organizátora zatím neodhalila. Policie se domnívá, že jeden člověk spravoval až několik desítek různých profilů. Neví se zatím ani to, zda vyděrači opravdu patřili k týmu editorů Wikipedie.

Nedůvěryhodná Wikipedia?

Na Wikipedii je několik milionů článků a s editací pomáhají statisíce dobrovolníků. Není to poprvé, co se internetová encyklopedie stává předmětem pozornosti médií. Tak například v roce 2011 vyšlo najevo, že britská PR firma Bell Pottinger má ve Wikipedii kontakty, které se postarají o to, aby byly negativní věci o klientech PR firmy z Wikipedie vymazány.

Mluvčí Wikipedie tehdy přiznal: „Nezávislost je pilířem Wikipedie. I když se to nestává často, občas dojde ke konfliktu zájmu, když editor přijme peníze za své služby. To samozřejmě poškozuje kvalitu našich článků.“

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa