Skandál v Polsku: Firma nabízí tapetu s koncentračním táborem, kde zemřelo 80 tisíc lidí

Polská firma nabízí jako dekoraci tapetu se snímkem z koncentračního táboru.
Polská firma nabízí jako dekoraci tapetu se snímkem z koncentračního táboru.  (Autor: Reprofoto eshop)
Autor: ČTK - 
25. srpna 2015
16:20

Tak to už je za hranou! Jako „nevšední a originální“ způsob zkrášlení bytu nabízí jedna polská firma tapety i obří zvětšeniny fotografií z koncentračního tábora Majdanek, kde za druhé světové války nacisté zavraždili tisíce lidí, hlavně Židů.

Fototapeta s černobílým snímkem ostnatých drátů a strážní věže, „ladící“ se sedačkou, se na internetu nabízí za 139 zlotých (asi 890 Kč). Muzeum majdanského tábora nápad důrazně odsuzuje.

„Snímky ukazují objekty spjaté s utrpením a smrtí desítek tisíc vězňů Majdanku. Nabídka takových bytových doplňků je pobuřující a odsouzeníhodná,“ řekla listu Kurier lubelski o svérázné nabídce mluvčí muzea v bývalém táboře.

Firma ve využití snímků z koncentračního tábora podle prodavačky, s níž reportéři hovořili, nevidí nic nevhodného. Nabízenou fototapetu ale zhotoví jen na konkrétní zakázku.

Nabízí i snímky z jiných koncentráků

Podle listu nejde o ojedinělou nabídku, jiný internetový obchod nabízí barevné fototapety z Majdanku za ještě nižší cenu. K mání jsou i fototapety zachycující koncentrační tábor Stutthof.

„Takové snímky nelze považovat za bytové ozdoby. Divím se, že to někdo právě tak dělá,“ řekl Zdzislaw Badio, který v Majdanku v roce 1942 strávil jako sedmnáctiletý chlapec čtyři měsíce, když jej Němci zajali při pouličním zátahu. „Ze 14 známých, se kterými jsem se do Majdanku dostal, jsem přežil jen já,“ dodal o bolestných vzpomínkách.

Případ kontroverzních fototapet může podle tisku skončit u soudu, protože si firmy nevyžádaly souhlas muzea v Majdanku s komerčním využitím snímků bývalého koncentračního tábora.

Tábor Majdanek vybudovali nacisté na předměstí Lublinu v roce 1941 nejprve jako zajatecký, od roku 1943 začal sloužit jako koncentrační a vyhlazovací tábor. Jeho branami prošlo podle historiků přes 300 000 vězňů, většinou Židů a Poláků. Nacisté tam do roku 1944 vyhladili nejméně 40 000 lidí, některé prameny hovoří až o pětinásobku tohoto počtu.

Rumprecht ( 1. září 2015 15:26 )

Jenom se s těmi židy neposerte!

dumik ( 26. srpna 2015 08:25 )

a co jste čekali od Poláků, vždyť to byli oni, kteří vraždili a napadali své židovské spoluobčany, kteří se právě vrátili z koncentráků

Zobrazit celou diskusi