Záhada zmizelého letu MH370: Vyplavené křídlo začínají zkoumat experti
Letečtí experti dnes začnou ve speciální laboratoři u francouzského města Toulouse zkoumat kus křídla, který pravděpodobně pochází z více než rok pohřešovaného malajsijského letadla. Úlomek se našel před týdnem na ostrově Réunion v Indickém oceánu.
Největší záhada civilní letecké dopravy v dějinách začala loni 8. března. Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines let MH370 zmizel z radarů krátce po startu z Kuala Lumpur. Na jeho palubě bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře.
Specialisté podle agentury AFP začnou analýzu trosky letounu ověřením povahy předmětu a jakému typu letounu patří. Využijí přitom zejména kontrolu zjištěného sériového čísla a plány vyžádané od výrobce, zjistí použitý materiál a výrobní postup. Užitečné informace může poskytnout také analýza barevných stop.
Téměř jistě jde o kus pohřešovaného letadla
Datum, kdy by měly být výsledky expertizy sděleny, oficiálně známo není. Australský vicepremiér Warren Truss dnes ale podle AFP řekl, že malajsijské a francouzské úřady by mohly prohlášení týkající se původu nalezeného úlomku křídla učinit během týdne.
„Z faktického hlediska je téměř jisté, že jde o let MH370, ale hledají se právně relevantní důkazy,“ řekl dnes na toto téma rozhlasové stanici RTL francouzský specialista na bezpečnost letecké dopravy Xavier Tytelman.
Zkoumání kusu trosky v laboratoři francouzského ministerstva obrany u Toulouse na jihozápadě Francie se účastní kromě francouzských specialistů rovněž odborníci z Malajsie, jejíž letecké společnosti stroj patřil, dále z Číny, jejíž občané v letadle cestovali, a ze Spojených států, včetně zástupců výrobce letounu, firmy Boeing. Přítomni jsou prý také australští experti.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.