Nový řecký ministr a jeho tajné poznámky: Přinesl plán na záchranu Řecka?

Autor: ČTK, simao - 
7. 7. 2015
19:43

Nový řecký ministr financí Tsakalotos přišel na jednání s evropskými špičkami s blokem, kde na vrchu měl ručně psané poznámky. Chce pomoci k ochraně před bankrotem, jenže konkrétní řešení nepřinesl. A Řekové opět tak trochu naštvali eurozónu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je na řešení čas v řádu dní.

Zadlužené Řecko dnes před mimořádným summitem eurozóny v Bruselu překvapivě nepřineslo žádné nové písemné návrhy na dohodu o finanční pomoci. Podle nejmenovaného zdroje se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní „možná“ ve středu.

Řekové rozčílili ministry

Na jednání dorazil nejen premiér Alexis Tsipras, ale také nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. Ten při příchodu k jednání ministrů financí zaujal deskami, na jejichž vrchu držel ručně psané poznámky. „Nebudu zakrývat, že jsem velmi nervózní. Přicházím ve velmi složitém okamžiku řecké historie,“ upozornil ministr.

Podle pařížské odbočky listu Financial Times ani on nepředložil nové písemné návrhy. Přišel prý pouze s „dobrou prezentací“. Podle ANSA ministry financí zemí eurozóny tento přístup „rozčílil“.

Tsakalotos přišel jak jinak než bez kravaty. Přesně tak se prezentují řečtí zástupci z řad krajně levicové strany Syriza. Stejně jako premiér Tsipras. Ten má nyní nabídnout nové představy řecké vlády, které podle řeckého tisku zahrnují odklady v reformách a úsporných opatřeních. Podle agentury ANSA navíc hodlá žádat o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur (téměř 190 miliard korun), aby se zabránilo státnímu bankrotu.

Předseda europarlamentu Martin Schulz uvedl, že řecký premiér slíbil vystoupit na půdě parlamentu ve středu. K jednání dnes došlo poprvé od nedělního referenda v Řecku, ve kterém více než tři pětiny voličů odmítly návrhy mezinárodních věřitelů. Jenže Řecko pomoc Evropy potřebuje. Státní kasa je prázdná, stejně tak řada bankomatů a lidé se jen obtížně dostávají k hotovosti. Řecké obchody již hlásí nedostatek léků či potravin.

Angela Merkelová: V neděli se sejdou špičky celé unie

Řecko má zkrátka obří problém. Čeká se přitom, zda přijde s nějakým schůdným řešením – a učiní ústupky. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes upozornila: „Bez solidarity není možné pomoci, bez solidarity a reforem není možné dostat se tam, kam se dostat chceme.“

Podle Merkelové po skončení posledního záchranného programu pro Řecko chybí nyní právní základ pro další jednání s Aténami. Německá kancléřka také zdůraznila, že situace kolem Řecka musí být vyřešena v řádu dní.

Později Angela Merkelová oznámila, že se kvůli řecké krizi sejdou na mimořádném summitu v neděli prezidenti a premiéři všech 28 zemí EU. Situace se podle ní dotýká všech zemí EU, nejen těch, které platí eurem.

V úterý se do Bruselu sjížděli lídři 19 zemí platících společnou evropskou měnou na mimořádnou schůzku. Francouzský prezident Francois Hollande při příchodu uvedl, že nyní je třeba odpovědnost, solidarita, ale také rychlost. Cílem je podle něj udržet Řecko v eurozóně, země ale musí přijít s věrohodnými a vážně míněnými návrhy. „Je na Řecích, aby přišli s návrhy. Na Evropě je, aby ukázala solidaritu a nabídla jim střednědobý výhled s okamžitou pomocí,“ poznamenal Hollande.

Nizozemský premiér Mark Rutte byl při příchodu na summit k jeho možným výsledkům skeptický stejně jako k otázce, zda Řecko skutečně hodlá s nějakým řešením situace přijít. „Je na řecké vládě, aby přišla s dalekosáhlými návrhy. Pokud tak neučiní, myslím, že bude rychle hotovo,“ poznamenal. Také litevská prezidentka Dalia Grybaskaitéová Řeky nešetřila. Atény podle ní opět nesplnily slib. Dojde na summitu na další řecké sliby – chyby?

Doporučujeme
datelobecny ( 8. července 2015 00:19 )

Brusel a USA potřebují, aby Řecko zůstalo v Eurozóně a hlavně v EU, mají strategickou polohu, tak jim nacpou co budou chtít. Juncker a spol. dnes vystrašeně pronesli, že Řecko musí za každou cenu udržet v Eurozóně. A tento póvl nám vládne. Nicměně hrozí, že odpuštění dluhů budou chtít i ostatní země, které narozdíl od Řeků platí dluhy.

dietr ( 7. července 2015 23:58 )

z toho plyne ponaučení, nepůjčujte si tisíce či miliony, ale rovnou miliardy, však ta štědrá EU to nějak smázne

ooo.4 ( 7. července 2015 22:57 )

Čí pak je to asi kůŇ, ten Tsakalotos...? Jen aby se to nezvrtlo v nějakou řeckou komedii.

moiaza ( 7. července 2015 22:04 )

Kdo dostal Řecko tam kde je? Byla to především EU! Dávala, půjčovala a dobře věděla, jak to všechno dopadne. Do schránky mi skoro denně chodí nabídky půjček od pár korun po statisíce. Všechno jsou lichváři. Jejich úroky jsou kruté. Nikdy bych si nic nepůjčil. Dobře se půjčuje, těžce se vrácí.Řecko mělo jiný pocit. Teď mají strach oba. Řecko aby totálně nezkrachovalo a EU aby nepřišlo o hloupý stát. Koho by pak EU vydírala a kdo by štědře dotoval bandu darmožroutů v EU. Žili jsme bez EU a budeme žít bez EU. Jen to zatím nechceme vědět. Krutě doplácíme na špatné rozhodnutí. Věřím, že jednou bude líp. Bez EU!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa