Málem přišel o část plic! Teď už zase hraje fotbal
Jan Suchý (36) z Prahy hrál od mládí tenis a fotbal. Před půl rokem se mu však během jednoho dne změnil celý život. Bez varování začal vykašlávat krev.
Obavy o život na sebe nenechaly dlouho čekat... První záchvat vykašlávání přišel poté, co jezdil na čtyřkolce po poli. "Myslel jsem si, jestli to třeba nemůže souviset s tím, že jsem odpoledne vdechoval prach z pole," říká Jan.
Když se ale potíže objevily opakovaně, začal se bát. "Kašlal jsem tak pět deset minut, třeba i šestkrát za den. Musel jsem jít na vyšetření. Bál jsem se, aby to nebylo něco vážného," svěřuje se.
Během několika dní tak Jan podstoupil vyšetření srdce a plic. Příčinu potíží objevili lékaři z pražského IKEM po vyšetření na přístroji CT. "Snímky ukázaly, že krvácení způsobilo prasknutí cévy zásobující průdušky," vysvětluje Jan.
Pak přišel na řadu zákrok, během nějž lékaři do cévy vpravili speciální lepidlo. "Všechno jsem sledoval na monitoru, nebyl jsem uspaný. Ta hodina a dvacet minut, když jsem ležel na sále, mi dala moc. Zachránila mi život a zároveň to pro mě byl velký zážitek," dodává.
Co problém způsobilo
Příčiny vykašlávání krve mohou být různé. Mezi nejčastější patří nádor plic nebo prasknutí tepny zásobující průdušku. "U pana Suchého došlo k prasknutí, u kterého neznáme přesnou příčinu. Jednou možností je, že šlo o vrozenou vadu. Druhou, že pacient v minulosti prodělal nějaký plicní zánět projevující se třeba dlouhodobým kašlem. V důsledku toho došlo k poškození cévy, která pak krvácela," vysvětluje profesor Jan Peregrin.
Krvácení zastavilo lepidlo
Zákrok, který podstoupil Jan Suchý, patří mezi celkem vzácné. "Jde o vnitrocévní metodu, která plně nahrazuje operaci, během níž by se pracovalo v otevřeném hrudníku a pacient by přišel o velkou část plic," vysvětluje profesor Jan Peregrin z pražského IKEM.
Principem výkonu je zalepení poškozené cévy, dlouhé zhruba 5 až 10 centimetrů, speciálním lepidlem tak, aby se zastavilo krvácení.
"Nejprve jsme museli najít tepnu, která krvácení způsobuje. Když jsme věděli, která z pěti cév krvácí, mohli jsme přistoupit k zákroku," dodává profesor.
Místem vstupu do těla byla céva v tříslech. "Tam dojde ke vpichu jehlou. Přes cévní řečiště jsme se pak dostali až do místa pod pravou klíční kostí, kde krvácela tepna. Do té jsme vpravili speciální lepidlo, které po styku s krví během vteřin tvrdne," dodává profesor Peregrin.