Je lepší sprcha ráno nebo večer? Mikrobioložka má jasnou odpověď!

Pravidelné sprchování je jedním ze základních pilířů osobní hygieny. Někteří se sprchují každý den, jiní méně často. Existují však dva tábory lidí. Jedni se sprchují ráno a druzí večer. Co je lepší? S tím poradila expertka na mikrobiologii Primrose Freestonová.
Neexistuje žádné univerzální pravidlo o tom, jak často by se měl člověk sprchovat. Obecně se však považuje za dostačující mytí alespoň obden. Lidská kůže se během dne pokrývá potem, mastnotou a jinými znečištěními, například pylem a prachem. Dávalo by tedy smysl, že se člověk bude chtít umýt před vklouznutím do peřin, aby svou postel uchránil před špínou. Podle Freestonové se však jedná o mylnou představu.
„Sprchování večer sice pomůže odstranit nahromaděnou špínu z průběhu dne a člověk si tak udrží čistější povlečení, to je však ve výsledku úplně jedno, protože během spánku se potíme všichni,“ vysvětlila Freestonová pro deník Daily Mail. To prý vybudí mikroby na kůži k honbě za živinami v lidském potu. „Nakonec se tedy stejně většina z nás budí s určitým zápachem, způsobeným právě těmito organismy,“ dodala. Nejlepším řešením na tyto problémy je podle ní ranní sprcha.
Pomůže navíc i s odstraněním odumřelé kůže. Ta se během noci může stát potravou pro roztoče. „Kůže je po ranním umytí čistější. Když se oblékáte do čistého prádla, roztoči se tam celý den množí o poznání méně,“ řekla mikrobioložka. Lidé, kteří se sprchovali večer, jsou podle ní více náchylní na nepříjemný tělesný pach. Bakterie na jejich kůži totiž mají plno živin z nočního potu.
Podle vědkyně je však rozdíl mezi ranní a večerní sprchou skoro neznatelný, i když po ránu je to prospěšnější. Mnohem důležitější je podle ní pravidelné praní ložního prádla. „Výměna povlečení aspoň jednou týdně zajistí, že se v něm nestihnou rozbujet plísně,“ uzavřela.
Při nynějších teplotách hlasuji za ráno i večer. Pokud je možnost, tak i mezitím.
Hlavně pokud jezdíte tramvají. A nezapomeňte na deodorant.