Omrzely vás už přeslazené vánoční pohádky a hledáte něco temnějšího? Pokud je vaše odpověď ano, tak neváhejte a pokračujte ve čtení. V našem exkluzivním výběru vánočních hororů si najdou to své nejen milovníci krváků, ale i ti, kteří místo hektolitrů krve preferují promyšlené zápletky. Citlivější povahy však varujeme - zhlédnutí jen na vlastní nebezpečí!
Šťastné a krvavé: Omrzely vás už přeslazené pohádky? Zkuste děsivé vánoční horory
1.Gremlini (1984)
Na první pohled by mohl tento film působit jako nevinná rodinná pohádka. Ale věřte nám, že tomu tak není. Příběh sleduje mladíka Billyho, který dostane od svého otce pod stromeček roztomilého tvorečka. Gizmo ale není jen tak obyčejný mazlíček. Vzácný mogwai totiž vyžaduje důslednou péči a dodržování tří základních pravidel: nikdy ho nenamoč, nikdy ho nenakrm po půlnoci a nikdy ho nevystavuj silnému světlu. Jak asi správně tušíte, Billy všechna tato pravidla nedodrží...
Gremlini také zásadně ovlivnili filmový průmysl. Spolu filmem Indiana Jones a Chrám zkázy (1984) podnítili vznik nového věkového označení PG-13 od Americké asociace filmových producentů (MPAA). Tato kategorie měla zaplnit mezeru mezi filmy vhodnými pro děti (PG) a těmi určenými pouze pro dospělé (R), protože Gremlini obsahovaly hororové prvky, které byly pro mladší publikum příliš intenzivní, ale ne natolik, aby si zasloužil přísnější hodnocení.
2.Smrt přichází v bílém (2003)
Na Štědrý večer se Frank Harrington se svou rodinou vydává k příbuzným. Cestu noční krajinou jim výrazně zkomplikuje sněhové bouře. Frank se po dvaceti letech rozhodne zvolit zkratku. Ta se však ukáže být největší chybou jeho života. Musí čelit nečekané hrozbě – vrahovi, který se skrývá pod maskou sněhuláka.
Zajímavostí je, že film byl natočen s minimálním rozpočtem a využíval pouze několik klíčových lokací, jako je automobil, silnice a les, což přispělo k jeho komorní a klaustrofobní atmosféře.
3.Černé Vánoce (2006)
Obyvatelky studentského domu Pí Kappa Sigma se připravují na vánoční večírek. Poklidnou atmosféru ale naruší obscénní telefonát, který spustí řadu šokujících událostí. Studentky se začnou ztrácet jedna po druhé… S každou novou vraždou roste napětí a vyvstává otázka, zda se studentky vůbec svátků dožijí.
Film je remakem stejnojmenného kanadského slasheru z roku 1974, který je považován za jednoho z průkopníků tohoto žánru. Snímek vzdává hold původnímu filmu hned v několika ohledech. Například Andrea Martin, která v původním filmu hrála postavu Phyllis, se zde objevuje jako vedoucí koleje. Sanitárium, kde se část příběhu odehrává, nese název "Clark Sanitarium" na počest režiséra originálu Boba Clarka.
4.P2 (2007)
Hrdinka tohoto amerického thrilleru, ambiciózní manažerka Angela Bridgesová, tráví Štědrý večer v práci. Když se rozhodne vyrazit domů a připojit se k rodinné oslavě, plán se zvrtne. Jakmile zjistí, že se její auto porouchalo vyhledá pomoc přátelského hlídače Thomase. Za nevinným úsměvem mladíka se ale skrývá ďábelský plán.
Scénář byl inspirován skutečnými útoky na ženy v pařížských parkovacích garážích. Natáčení probíhalo po dobu dvou měsíců výhradně v noci v torontské garáži, která byla stále v provozu. Herečka Rachel Nichols čelila náročným podmínkám – většinu scén odehrála bosá a v poutech, což výrazně přispělo k realistickému podání její postavy. Pro zachování kontinuity během natáčení bylo připraveno čtrnáct identických bílých šatů, které se v průběhu děje postupně „špinily“ a rozpadaly.
5.Krampus: Táhni k čertu (2015)
Věříte na Ježíška? Pokud ne, tak si dejte pozor na Krampuse. Tento děsivý pekelník je temným protipólem všeho, co bývá na Vánocích hezké. A k tomu, aby vás stáhl do temnoty, stačí opravdu málo. O tom by mohl vyprávět puberťák Max, který se s protějškem přátelského Santa Klause sám setkal.
Snímek měl premiéru 4. prosince, tak aby korespondoval s tradičním svátkem Krampusnacht, který se slaví 5. prosince na počest děsivé postavy Krampuse. Režisér Michael Dougherty kladl důraz na praktické efekty namísto CGI, což dodalo filmovým monstrům realističnost. Krampus obsahuje i nenápadné odkazy na další vánoční horory, například Gremliny.
6.Chata (2019)
Při sledování Chaty vám jisto jistě bude běhat mráz po zádech. Mladý tatínek je kvůli práci nucen odjet. Své dvě děti Aidana a Miu ponechá v péči nové přítelkyně Grace v odlehlé chatě v horách. Izolováni a osamoceni, jsou uvězněni v chatě sněhovou bouří, která v Grace vyvolává děsivé vzpomínky na traumatickou minulost.
Natáčení probíhalo v zimě 2018 v odlehlé chatě poblíž Montrealu, přičemž scény byly točeny v chronologickém pořadí, aby se podpořil emocionální vývoj postav. Kameraman Thimios Bakatakis použil netradiční úhly kamery, aby zvýšil klaustrofobní a zneklidňující atmosféru filmu. Režiséři se inspirovali klasickými příběhy o strašidelných domech, jako je Rebecca Alfreda Hitchcocka. Pro autentické ztvárnění sourozeneckého vztahu mezi postavami Aidana a Mii herci Jaeden Martell a Lia McHugh před natáčením společně trávili čas při aktivitách jako horolezectví nebo bruslení.
7.Šílená noc (2022)
Santa Klaus, jakého jste ještě neviděli! Když skupina profesionálních lupičů přepadne bohatou rodinu na Štědrý večer, netuší, co je čeká. Pěknou nakládačku od samotného Santy! Tento horor vás nejen pobaví vtipnými momenty, ale také potěší pořádnou dávkou akce a rvaček.
Scénář tohoto filmu napsali Pat Casey a Josh Miller, kteří na námětu pracovali již během střední školy. Režisér Tommy Wirkola, známý pro svou práci na hororech Mrtvý sníh přistoupil k filmu s cílem vytvořit vánoční film pro dospělé publikum. Film, který měl premiéru 2. prosince 2022, se stal překvapivým hitem, když během prvního víkendu vydělal 325 milionu korun. Snímek byl oceněnován nejen za originální přístup k vánočnímu žánru, ale také za silný výkon Davida Harboura v roli Santa Clause.
8.Klaunovy Vánoce (2024)
Ve třetím snímku z franšízy Terrifier se klaun Art vrací v plné síle. Tento brutální film překonal všechny hollywoodské blockbustery a dostal se na vrchol návštěvnosti v amerických kinech. Pět let po děsivém masakru na Halloween se Sienna a Jonathan stále snaží vzpamatovat ze svých traumatických zážitků. Když se blíží Vánoce, doufají, že hrůzy z minulosti už zůstaly za nimi. Jenže Art se vrací a z Vánoc stvoří novou noční můru.
Film dosáhl ohromujícího komerčního úspěchu. Překonal všechny hollywoodské blockbustery a dostal se na vrchol návštěvnosti v amerických kinech. Během uvedení do kin vydělal přibližně dvě miliardy korun celosvětově, což je výrazně více, než činil jeho nízký rozpočet 48 milionů korun. Snímek kvůli extrémní brutálním scénám ale vzbudil velkou kontroverzi. Někteří američtí diváci dokonce během projekcí zvraceli a opouštěli sály. Podobné reakce byly hlášeny i v dalších zemích, včetně Velké Británie a Francie, kde film čelil přísnějším věkovým omezením kvůli zobrazeným násilnostem.
Nemusím sledovat doporučované horory, stačí mi občas sledovat ČT, nabo aspoň jejich "nestranné" zprávy nebo Moravcovy bláboly.