Módní kritička Blesku má doma hrdinu: Děti z vody zachraňoval manžel Iny T.!
Čtveřici náctiletých na Broumovsku tento týden smetl proud rozbouřené řeky. Ačkoliv jedno z dětí dokázalo uniknout do bezpečí, zbylé tři zůstaly zavěšené do větví stromů. Velitelem zásahu omladiny byl hasič a manžel známé módní kritičky Blesku Iny T., který exkluzivně uvedl zajímavé detaily z případu! Václav promluvil i o překážkách v profesi hasičů.
Omladina se na Broumovsku v pondělí nejspíše chtěla dostat z jednoho břehu řeky na druhý. Tři kluci a děvče se asi domnívali, že přejít v místě, které se jim zdálo relativně mělké, zvládnou. Mýlili se.
Proud byl tak silný, že mládež strhl, a ta skončila křečovitě se držící větví stromu. Na místo okamžitě přijeli hasiči. Jedním z nich byl také manžel módní influencerky Iny T. Václav v rozhovoru pro Blesk odhalil zajímavé detaily ze záchrany nebohých dětí, ale i překážky, kterým musí jako hasič čelit.
Od koho jste se dozvěděli, že tři děti uvázly v proudu rozvodněné řeky? Volal čtvrtý chlapec, který proud zdolal?
Ano, pomoc dle všeho zalarmoval čtvrtý chlapec z party, který se sám dostal z proudu řeky a snažil se zachránit kamarády. Díky dobrému zhodnocení situace krajským operačním střediskem jsme s jednotkou byli u události jako první během pár minut. Velký dík patří místním, kteří nám pomohli s navigací na místo zásahu.
Když jste dorazili na místo, jaká byla situace, komunikovaly děti nebo jste pro ně šli „naslepo“?
Mluvil jsem se dvěma chlapci, kteří se drželi stromu a plotu, ale dívku, která byla v hlubším místě jsme přes stromy neviděli. Kolegové se mezitím připravovali na provedení záchrany.
Jaká byla první slova, která od vás děti slyšely? A co ony na to?
Ujišťoval jsem se o jejich stavu, aktuální situaci a kolik jich vlastně celkem je. Kluci potvrdili, že to zvládají, ale že dívka se už dlouho neudrží.
Jedna z verzí byla, že děti chtěly projít proudem v místě, kde nemělo být příliš hluboko. Potvrdily to?
Podle našich informací, děti přebíhaly v místě, kde bylo málo vody, která se však rychle zvedala, a zaskočila je síla proudu. Voda dva z nich strhla a třetí se vracel pro dívku, která uvázla ve větvích stromu, a sám se stal ve vodě uvězněným.
Jak probíhala samotná záchrana? Jak jste volili, které z dětí s vámi půjde jako první, druhé… Mělo děvče přednost?
Záchrana probíhala pomocí upoutaného zachránce. Pořadí jsem volil podle míry aktuálního ohrožení. Protože dívka byla v největší hloubce a z vody jí koukala jen hlava, kolega ji zajistil jako první a držel ji po celou dobu záchrany prvního chlapce nad hladinou.
Poděkovali zachránění náctiletí? Pokud ne přímo oni, ozvali se alespoň jejich rodiče?
S rodiči jsem nepřišel do kontaktu, ale děti a místní, kteří záchraně přihlíželi nám po akci poděkovali.
Jste s dětmi nadále v kontaktu? Jak jsou na tom?
Zdravotně by měly být v pořádku, ale v kontaktu s nimi nejsme.
Už jste někdy v podobné situaci zachraňovali děti?
Při běžné zásahové činnosti samozřejmě u výjezdu často figurují děti. Nicméně toto byla výjimečná situace.
Jaký je to pocit, zachránit život dětem, které podcenily sílu divoké vody?
Obvykle se na výjezdech nenecháváme strhnout emocemi, ale tady se nám vzhledem k závažnosti situace všem ulevilo, že to dobře dopadlo. Díky perfektní práci kolegů v týmu celý zásah proběhl hladce.
Probírali jste úspěšnou akci s ostatními kolegy? Pokud ano, co oni na to?
Ano, díky získanému videozáznamu můžeme tento složitý zásah a naši zkušenost sdílet s ostatními kolegy. Osobně jsem situaci rozebíral s naším krajským instruktorem na záchranu z vodní hladiny, který za tuto záchranu také zaslouží uznání.
Jak jste odbourávali adrenalin? Přece jen šlo o děti, a to je obzvláště citlivé.
V průběhu zásahu se soustředíme na správné postupy a zvolenou taktiku. Na podobné situace pravidelně trénujeme právě proto, aby se pro nás staly běžnější, a to nám pomáhá umět s adrenalinem pracovat.
Velká voda způsobila obrovské škody, někteří lidé přišli o střechu nad hlavou, další mají poničené domy. Jak tu hrůzu zvládají?
Obecně mě překvapilo, že to lidé zvládají dobře a berou situaci tak, jak je a s katastrofou statečně bojují.
Obracejí se na vás lidé, kteří jsou na pokraji sil a neví, co dál? Pokud ano, jak je povzbuzujete/motivujete?
Často pomáhá už jen to, že na místo zásahu přijedeme a se vzniklou situací jim začneme pomáhat. Vědí, že na to nejsou sami a mají se na koho obrátit.
Když vidíte tu apokalypsu, jak si zachováváte „zdravý rozum“? Jak se hasiči vyrovnávají se zkázou, kterou při povodních vidí všude kolem z první linie?
Na neštěstí jako taková jsme zvyklí z každodenních zásahů. Samozřejmě katastrofa tohoto rozsahu nás nenechá chladnými. S tím, čeho jsme svědky, se nejlépe vyrovnáváme cílenou a efektivní pomocí. Teď před sebou máme týdny odklízecích a likvidačních prací, na které budeme muset vynaložit velké úsilí.
Vnímáte, zda lidé chtějí poničené domy opravit, byť s rizikem, že je obdobná katastrofa opět postihne, nebo uvažují o stěhování do „bezpečné zóny“?
Obávám se, že většina z nich nebude mít z finančních důvodů bohužel na výběr a zůstanou.
Až se divím, že slušný a pracovitý chlap má za manželku domácí povalečku a pro společnost absolutně ZBYTEČNOU a NEPOTŘEBNOU ženu!!!