Influenceři vs. realita: Afghánistán láká turisty, vlastní lidi popravuje
Influenceři vyhledávajícírizikové destinace čelí hněvu uživatelů za normalizaci tálibánského režimu. Jejich vysmáté fotografie z Afghánistánu vyvolaly bouřlivou diskuzi o tom, zda je etické cestovat do zemí, kde jsou porušována základní lidská práva.
Afghánistán, země kontrastů. Přesto, že je tato země podle Global Peace Index již šestým rokem po sobě tou nejnebezpečnější na světě, na sociálních sítích se objevují snímky vysmátých turistů pózujících před nádhernou přírodou a historickými památkami. Realita je však pro většinu obyvatel, zejména žen, zcela jiná.
Tálibán u moci
Od svého návratu k moci v roce 2021 Tálibán postupně upevňuje svou kontrolu nad Afghánistánem a život pod talibánskou vládou se pro většinu obyvatel dramaticky změnil. Ženy jsou vystaveny nejvíce omezením, jsou zbaveny práva na vzdělání, zaměstnání a veřejný život. Musí nosit burku a nesmí cestovat bez doprovodu muže. Muži čelí omezením v oblasti kultury, zábavy a svobodného projevu. Veřejné popravy, mučení a diskriminace menšin jsou běžnými praktikami tohoto islamistického režimu. Přesto se na sociálních sítích objevují snímky turistů, jak se procházejí po historických městech, aniž by zmínili utrpení místního obyvatelstva.
Kontrast reality a virtuálního světa
Někteří z nejznámějších influencerů, kteří navštívili Afghánistán, jsou Geenyada Abdiová, Miles Routledge nebo český dobrodruh Svatopluk Kreidl. Jejich snímky a videa prezentují zemi jako bezpečnou a přátelskou destinaci. Abdiová například sdílela snímky, kde pózuje přímo s bojovníky Tálibánu, zatímco Routledge se pochlubil tím, že se stal prvním turistou, který navštívil určité oblasti země a své několikaměsíční vězení v zemi nazval „nejlepší dovolenou v životě“. O výpravě Turisty Sváti jsme psali zde.
Vězení jako dovolená
Miles Routledge, známý také jako Lord Miles, se stal internetovou celebritou díky svým riskantním výpravám do konfliktních oblastí. Jedním z nejznámějších příkladů jeho dobrodružství je právě pobyt v Afghánistánu, který se odehrál v roce 2021 během převratu. Čtyřiadvacetiletý influencer se na sociálních sítích chlubil tím, že se mu podařilo spřátelit s členy Tálibánu a že se s nimi dokonce účastnil hlídek. Sdílel fotografie a videa, na kterých pózuje s ozbrojenými muži v tradičních afghánských šatech.
Když byl po návratu do země v roce 2023 zadržen a na několik měsíců uvězněn tamními úřady, liboval si, jak krásně s ním všichni zacházejí.
„Miles je v penzionu a ne ve skutečném vězení, takže se cítí velmi pohodlně,“ uvedl anonymní přítel, který převzal jeho účet na platformě X, když byl Routledge ve vazbě. Zmínil také, že ono vězení je spíše jako hotel, protože turista měl přístup k Xboxu, objednával si jídlo s sebou a měl dokonce svého sluhu.
Jeho zkušenost se systémem spravedlnosti Tálibánu je v ostrém kontrastu s peklem, které čeká afghánské muže a ženy obviněné ze zločinů.
Routledgeovi příspěvky vyvolaly vlnu kritiky a mnozí jej obvinili z toho, že normalizuje brutální režim Tálibánu a snaží se z neštěstí afghánského obyvatelstva vytěžit osobní zisk.
Etické otázky
Spolupráce s turistickými agenturami a značkami může být pro influencery lukrativním byznysem. Cestování do zemí, kde dochází k tak drastickému porušování lidských práv, ale vyvolává řadu etických otázek. Podporuje se tímto cestováním režim, který porušuje základní lidská práva? Nezpůsobuje to další trauma místním obyvatelům, kteří trpí útlakem? Doktorka Farkhondeh Akbariová, jejíž rodina uprchla před Tálibánem v 90. letech do Austrálie, řekla BBC, že neetičtí turisté využívají její domovinu, zatímco ona se nemůže vrátit a její příbuzní tam nemohou žít svobodně. „Turisté si myslí, že je to jen zaostalá část světa a mohou si dělat, co chtějí,“ ,“ říká trpce Akbariová. Dodává, že je to právě neetický cestovní ruch s nedostatkem politického a sociálního povědomí, který Tálibánu umožňuje zamlžovat realitu života, když je nyní znovu u moci.
jediný kdo tam muže bez obav o svuj život je muty Merkel a politici eu německa kteří dovolili zvířatum vraždit,znásilnovat,podřezávat své občany.