Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Tyto velikonoční tradice vás šokují: Krvavé lázně, sebemrskačství a strašidelné průvody!

 • Autor: rix - 
  9. 4. 2023
  05:00

  Pomlázka a polévání vodou? V porovnání se světem milosrdenství! Podívejte se, jak probíhají Velikonoce napříč světem od křižování po mrskačství, až po strašidelné průvody. 

 • 1.Mexiko

  V den, kdy byl ukřižován Ježíš, se v americké zemi dějí věci.  V den, kdy byl ukřižován Ježíš, se v americké zemi dějí věci.  | Profimedia

  Oslavy Velikonoc jsou v Mexiku pro oko diváka obrovským zážitkem. Mnohým ale mohou přinést i pořádný šok. A to především na Velký Pátek. V den, kdy byl ukřižován Ježíš, se v americké zemi dějí věci. 

  Ve velkých, ale i malých městech se konají procesí s Kristem. Ta putují i s dalšími postavami na vyvýšené místo, kde se odehrává velké divadlo. Zpravidla na nejbližším kopci dochází k ukřižování Krista. A to za velkého povyku místních. 

  Ani o Velikonoční sobotě se Mexičané nenudí. Tentokrát se konají průvody v maskách a stejně tak dojde k velkému teátru. Místní obyvatelé po zábavném karnevalu na oko upalují Jidáše.

 • 2.Filipíny

  Oslavy tradic na Filipínách se nesou ve znamení krvavých lázní. Oslavy tradic na Filipínách se nesou ve znamení krvavých lázní. | Profimedia

  Oslavy tradic na Filipínách se nesou ve znamení krvavých lázní. 86 procent Filipínců jsou katolíci a mnoho z nich věří, že vykonávání náboženských forem pokání, jako je sebebičování, jim pomůže smýt jejich hříchy. 

  Velikonoce tam připomínají spíše scény z hororu. Obrovské vedro a prach se mísí s krví a nářkem zbědovaných věřících. „Je to kruté, ale je to zkrátka tradice,“ vysvětloval jeden z Filipínců. 

 • 3.Španělsko

  Postavy v kápích, které mají na hlavě vysoké kuželové čepice a jsou jak vystřižené z  thrilleru. Postavy v kápích, které mají na hlavě vysoké kuželové čepice a jsou jak vystřižené z  thrilleru. | Profimedia

  Ve Španělsku jsou oslavy Velikonoc opravdu velkolepé. Během svatého týdne se po celé zemi konají ve dne i v noci velikonoční průvody, které jsou jednou velkou show. Tím hlavním, co v nich uvidíte, je tzv. vynášení soch. O co jde? Představte si mohutná nosítka a na nich sochy svatých v životní velikosti. Může to být  socha Krista nesoucího kříž anebo rovnou celé sousoší, třeba poslední večeře, a mnoho dalších výjevů z Bible. Některá nosítka jsou tak velká, že je nesou desítky lidí.  

  Velikonočním průvodem jdou také postavy v kápích, které mají na hlavě vysoké kuželové čepice a jsou jak vystřižené z mysteriózního thrilleru. Celé procesí díky nim působí trochu tajemně a v noci dokonce strašidelně. Postavy ve skutečnosti představují kajícníky. Připomínají doby, kdy ve Španělsku panovala inkvizice a odsouzenci museli tyto čepice nosit  jako symbol pokání.

 • 4.Finsko

  Finské Velikonce mají mnoho společného s českými oslavami pálení čarodějnic. Finské Velikonce mají mnoho společného s českými oslavami pálení čarodějnic. | shutterstock.com

  Finské Velikonoce mají mnoho společného s českými oslavami pálení čarodějnic. I tam se děti oblékají do čarodějnických kostýmů. Namísto pálení bájných bytostí ale chodí koledovat a zpravidla prosí o čokoládová vajíčka. 

  Na čarodějnice jako takové ale nezapomínají. V době oslav se po celém Finsku rozhoří množství ohňů. Právě plameny mají ochránit děti i dospělé před zlými duchy. 

 • 5.Itálie

  Italskou tradicí je karneval, který začíná už počátkem ledna a trvá až do Popeleční středy. Italskou tradicí je karneval, který začíná už počátkem ledna a trvá až do Popeleční středy. | iStock

  Italskou tradicí je karneval, který začíná už počátkem ledna a trvá až do Popeleční středy. Jeho součástí jsou pestré průvody, maškarády, tance a hudba. Důležitou součástí karnevalu jsou masky. Největší událostí je takzvaná smrt karnevalu. V Benátkách je například slaměné tělo Krále karnevalu naplněno výbušnými žabkami a o půlnoci je spáleno na Piazza San Marco. 

  Děti dostávají postavičku staré ženy, která má sedm nohou, a symbolizuje tak sedm týdnů půstu. V polovině postavičku rozpůlí, jednu polovinu zahodí a druhou si nechají do konce půstu. Tradice a oslavy Velikonoc prožívají lidé v Itálii velice silně, pořádají veliká procesí a modlí se. Za největší lahůdku je považováno pečené jehněčí a velikonočním pokrmem jsou také preclíky. Zkroucený tvar má symbolizovat založené ruce při modlitbě.

 • 6.Galerie

   

   

Kopyto ( 9. dubna 2023 08:28 )

No to je úchylné, rozmašírujou si záda a jsou bez hříchu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud