Francouz z Osvětimi prý o vzkazu v láhvi nevěděl

"Práce osvobozuje" - nápis na bráně do koncentračního tábora Osvětim
"Práce osvobozuje" - nápis na bráně do koncentračního tábora Osvětim  (Autor: abl; ilustrační foto)
Autor: ČTK, pes - 
28. dubna 2009
20:51

Francouz Albert Veissid, jehož jméno je na lístku v láhvi objevené v pondělí v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi, kde byl vězněn, neví, jak se tam dostalo.

"Je to největší překvapení mého života," řekl agentuře AFP.

Veissid byl jakožto Žid deportován do Osvětimi v květnu 1944, kdy mu bylo dvacet let. Na radu přítele se prohlásil za zedníka a pracoval na zpevnění jednoho bunkru. Tam se, jak vzpomíná, seznámil "s těmi polskými křesťany", jejichž šest jmen figuruje vedle jeho, spolu s vězeňskými čísly všech sedmi, na papírku, který byl v pondělí nalezen v láhvi zazděné ve sklepě místní školy. Sklep za války sloužil jako protiletecký kryt.

"Je to neuvěřitelné. Z tábora si vzpomínám na všecko od A do Z. Ale ta historka s láhví, to je záhada," řekl Veissid AFP v Allauchu v jižní Francii.

Rád by prý věděl, co ještě je na lístku napsáno. (Podrobnosti o obsahu mají být podle AFP zveřejněny v příštích dnech.) K šestici svých polských kolegů řekl, že "je pravda, že jsem jim pomáhal. Bylo tam zásobování a oni často kradli soudky s marmeládou, které jsem já dole schovával. Možná jako poděkování vložili do láhve moje jméno."

Láhev se v pondělí při pokusu o vyzvednutí rozbila. Lístek se jmény, který v ní byl, se škola rozhodla předat Památníku Osvětim-Březinka. V tomto koncentráku nacisté podle odhadů povraždili přes milion lidí.

Veissid se nakonec v roce 1945 mohl po dlouhém pochodu přes Německo vrátit do Francie, kde prý ho rodina sotva poznala, protože "byl jenom kostra". Strávil pak tři roky v sanatoriu, potom se živil jako hudebník a v 50. letech se dal na obchodování.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi