Prasečí chřipka: 40 tisíc Čechů bude bojovat o svůj život!

Laboratoře po celém světě mají pohotovost!
Laboratoře po celém světě mají pohotovost!  (Autor: AFP)
Autor: INT, vk, ČTK - 
30. července 2009
05:00

Tři miliony Čechů onemocní na podzim prasečí chřipkou! A 40 tisíc z nich bude bojovat o život, varují odborníci. Už teď počty nakažených raketově rostou. Celosvětově je jich evidováno přes 164 tisíc. Více než tisíc lidí již zemřelo.

Virus H1N1 je stále častějším 'suvenýrem', který si turisté přivážejí z dovolené. Stejně jako čeští studenti, kteří se vrátili z Malty. V letadle jich cestovalo 120.

Varovné příznaky
U dětí
➤ zrychlené dýchání nebo potíže s dýcháním
➤ namodralá nebo šedá barva kůže
➤ nedostatečný příjem tekutin, odmítání pití
➤ opakované zvracení
➤ spavost, apatie nebo naopak předrážděnost
➤ zlepšení chřipkových příznaků, ale návrat kašle a teploty

U dospělých:

➤ obtížné dýchání nebo zkrácení dechu
➤ bolest a tlak na hrudi a v oblasti břicha
➤ pocit slabosti někdy provázené i závratí
➤ zmatenost
➤ opakované zvracení a střevní potíže
➤ zlepšení chřipkových příznaků, ale návrat kašle a teploty

Po návratu z jazykového pobytu si několik z nich stěžovalo, že se necítí dobře. Kýchali, smrkali, měli teplotu. Testy potvrdily, že mají prasečí chřipku. Na vyšetření teď čekají jejich rodiny. Pravděpodobnost, že i jejich výsledky budou pozitivní, je podle lékařů poměrně vysoká. Studenti, kteří se pobytu na Maltě zúčastnili, pocházejí z celé republiky. Je proto nemožné je izolovat a zabránit dalšímu šíření viru.

Přestože se jedná jen o jinou formu chřipky, nakažení se bojí prozradit svoji identitu. Tuhle nemoc vnímají jako 'cejch' a bojí se, že by se jim ostatní vyhýbali.

Čeští odborníci denně testují stovky vzorků. Předpokládají, že se Česko dostane do stejné situace jako Velká Británie, kde onemocnělo přes 100 tisíc lidí. U nás zatím evidují 63 postižených. Mnozí však nemoc přecházejí, nebo se léčí doma na běžné chřipkové příznaky. Ministerstvo zdravotnictví zatím plánuje nákup 2,5 milionu vakcín.

Výskyt prasečí chřipky byl dosud potvrzen minimálně ve 120 zemích světa.

Očkování: Kdo bude první

Pokud by došlo k pandemii, začne se očkovat masivně. „V první řadě vakcínu dostanou zdravotníci a lidé pečující o chod státu,“ vysvětluje doktorka Fabiánová. Jde o osoby pracující s pitnou vodou, potravináře, policii, hasiče a politiky. Pak by se měly očkovat rizikové skupiny chronicky nemocných, staří lidé a malé děti.

 

beruschka7t ( 26. srpna 2009 11:48 )

jestli 40 tisíc Čechů nečeká nic horšího než "boj s prasečí chřipkou " což je podle statistik jedno z nejméně závažnych onemocnění na světě - tak jsou na tom dost dobře. Protože když by měli rýmu, tak mají statisticky možná i větší šanci, že na to umřou )

Zobrazit celou diskusi