Prezident a vláda se neshodli v pohledu na situaci Gruzie

Prezident Václav Klaus a členové vlády odpovědní za zahraniční politiku se ani při úterním schůzce na Hradě nedokázali shodnout v pohledu na gruzínskou problematiku.
Novináře po jednání informoval premiér Mirek Topolánek (ODS). O mandátu české strany pro mimořádný summit EU o Gruzii, svolaný Francií, bude ve středu jednat vláda. Podle Topolánka byl Klaus na toto jednání kabinetu pozván.
"Je zjevné, že se ne ve všem shodujeme," poznamenal Topolánek po asi hodinové schůzce, na které ho doprovázeli ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) a vicepremiér odpovědný za evropskou problematiku Alexandr Vondra (ODS).
Předseda vlády je ale přesvědčen o tom, že i přes rozdílné názory je s Klausem možné najít styčné body a diskutovat více o tom, co je potřeba v budoucnosti udělat a jak pomoci.
"Ty základní teze jsou jasné. Je to humanitární a rozvojová pomoc, mír v regionu, územní integrita Gruzie. Na tom se, myslím, shodnou všichni státníci," uvedl Topolánek.
Největší vládní strana ODS přitom jako jasného viníka konfliktu vnímá Rusko. Klaus, čestný předseda občanských demokratů, naopak za původce označil Gruzii a jejího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho. Klaus se s vládou v otázkách zahraniční politiky střetl už v minulosti, nelibě nesl například uznání nezávislosti bývalé jihosrbské provincie Kosovo.
Topolánek v úterý prohlásil, že s ruským uznáním nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie nesouhlasí. Česká vláda pokládá za viníka situace Rusko a dnešní rozhodnutí Ruska uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie vnímá jako útok na nezávislost, suverenitu a územní celistvost Gruzie, uvádí se v prohlášení českého ministerstva zahraničí.