Výplata nemocenské opět od prvního dne nemoci

Nemocní zaměstnanci začnou od úterý v prvních třech dnech nemoci pobírat nemocenské dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu stanoveného z příjmu.
Od začátku roku přitom lidé v prvních třech dnech nemoci kvůli vládní reformě žádné dávky nepobírali, Ústavní soud však tento postup od července zrušil. Podle nového již schváleného systému nemocenského pojištění ovšem nemocní od začátku příštího roku opět zůstanou první tři dny nemoci bez peněz.
Sněmovna navíc před týdnem schválila další novelu zákona o nemocenské, podle níž by lidé mezitím od září do konce letošního roku mohli v prvních třech dnech nemoci pobírat pouze 25 procent vyměřovacího základu. Nový zákon o nemocenském pojištění, který s touto úpravou počítá, bude platit, když jej předtím schválí Senát a podepíše prezident.
Pokud by se letos již pravidla neměnila, vzrostly by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) při nezměněné nemocnosti výdaje na nemocenské o 2,5 miliardy korun. Podle Nečase se však nemocnost určitě ještě zvýší.
V prvních třech měsících letošního roku oproti stejnému období roku loňského podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ubylo v Česku nemocí o 28 procent; o víc než 11 procent bylo méně i prostonaných dní. Doba průměrné nemoci se ale prodloužila o týden.
Podle Ústavního soudu je neplacení nemocenské v prvních třech dnech nemoci neústavní; podle soudců mají lidé, kteří si hradí pojištění, nárok na zabezpečení. Nečas se přesto neobává, že by soud mohl podobným způsobem hodnotit i úpravu, která bude zavedena od příštího roku.
Čtvrtinu vyměřovacího základu pobírali lidé v prvních třech dnech nemoci do konce loňského roku, potom měli nárok na 69 procent. Nyní zaměstnanci od čtvrtého dne nemoci pobírají 60 procent vyměřovacího základu. Stonají-li déle než měsíc, mají nárok na 70 procent základu.