Češi proti celé Evropě
Ach, ti zatrolení Češi! Možná právě takto si během uplynulého summitu EU v Bruselu povzdychávali státníci ostatních členských států. Než totiž premiér Mirek Topolánek a jeho doprovod na něco kývli, to bylo řečí...
No a když se pak nakonec všichni shodli, že i po irském 'Ne' je zapotřebí pokračovat v ratifikaci Lisabonské smlouvy o reformě Unie, už snad ani nikoho nepřekvapilo, že Česko má zase s výjimku.
Z Čechů měly ostatní státy hrůzu ještě před zahájením summitu. Vlastně hned po irském odmítnutí smlouvy přicházela varování před nebezpečím 'nákazy' z euroskeptických zemí, zejména ČR. Tou dobou už totiž prezident Václav Klaus označil proces za mrtvý...
A Češi nezklamali ani nyní. Zatímco ostatní se shodli na tom, že v ratifikaci Lisabonské smlouvy se má pokračovat, Česko si jako jediná země vynutilo ústupek. Prosadilo si, že v jeho případě je proces pozastaven a čeká se na verdikt Ústavního soudu, který má smlouvu posoudit. Jenže. Ačkoliv se má zabývat její ústavností, nemá její text v oficiálním českém znění...
"To je přesně ten postup, který jsme potřebovali," liboval si premiér. A nic s tím neudělal ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který vyhrožoval: "Bez 'Lisabonu' se nebude EU moci rozšířit."
"Český premiér si přeje, abychom nevyvíjeli příliš velký nátlak," konstatoval později Sarkozy. Topolánek ho prý předtím ujistil, že proti ratifikaci není.
Na summitu se nicméně netajil, že na 'Ano' by si nevsadil ani stokorunu. Později to ale dementoval, prý proto, že je to malá částka. První scénáře, jak reformy EU uvést v život, mají být známy v říjnu.
Pro a proti
Kromě institucionálních reforem se politici zabývali také vztahem EU ke Kubě. Lídři se nakonec dohodli, že oficiální embargo vůči 'ostrovu svobody' zruší. Češi byli nakonec také PRO.
Naopak PROTI byl premiér Mirek Topolánek vůči krátkodobým opatřením, která by měla omezit dopady rekordních cen paliv. Například přerušení výběru DPH u pohonných hmot.