Vyšetřovatel Čunkova korupčního případu odejde z funkce

Jiří Čunek
Jiří Čunek  (Autor: David Malík, Zbyněk Pecák)
Autor: ČTK - 
27. května 2008
10:14

Vyšetřovatel Milan Šošovička, který dovedl vyšetřování údajné korupční kauzy předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka k obvinění a připravil podklady pro jeho obžalobu z půlmilionového úplatku, končí koncem měsíce ve funkci šéfa protikorupční skupiny v Olomouci.

 

Odchází na vlastní žádost tři měsíce po svém povýšení. Napsal to server Novinky.cz, který tím upřesnil informace deníku Právo, že Šošovička od odchází od policie.

Sám Šošovička se k důvodům nechce vyjadřovat. Zdroj z protikorupční policie naznačil, že Šošovička neodchází zcela dobrovolně. "Když se na začátku dubna začalo v médiích rozebírat, že se stal vedoucím olomoucké skupiny, tak se o celou věc začalo zajímat naše vedení v Praze. Šošovička byl poté donucen v nové vedoucí funkci skončit," uvedl tento zdroj.

Terčem ostré kritiky
Šošovička se stal terčem ostré kritiky za údajně tendenční vyšetřování Čunkova případu po jeho uzavření. Nejostřejší kritice čelil od srpna loňského roku, kdy jihlavský státní zástupce Arif Salichov Čunkovo stíhání zastavil. Svůj krok vysvětlil vadami v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích klíčové svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější označil právě počínání Šošovičky. Postupem Šošovičky se později zabývala Inspekce ministra vnitra i olomoucké státní zastupitelství, ale dospěly k závěru, že nebyl spáchán trestný čin.

Další policisté, kteří odešli či skončili ve funkcích v souvislosti s objasňováním Čunkova případu, jsou podle informací Práva bývalá šéfka protikorupční policie Renata Strnadová a její náměstek a dále šéf severomoravské expozitury Vlastimil Studený a údajně jeden jeho podřízený.

Čunek přespověděl čistky
Možnost, že by měly mezi policisty a žalobci začít velké čistky, naznačil Čunek loni na začátku listopadu. Uvedl to v souvislosti s tím, že policisté a státní zástupci měli v jeho případu vynášet informace. "Věřím, že po skutečně důkladné čistce může nastat konečně strach, který bude ovládat ty, kteří by snad pomysleli na to, že by zase prodali nějaké informace," prohlásil loni Čunek.


Přehled osobností, o kterých se mluví v souvislosti s kauzou vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka:

Jiří Čunek - místopředseda vlády, předseda KDU-ČSL a senátor, bývalý vsetínský starosta. V únoru 2007 jej policie obvinila z přijetí úplatku. Čunek čelil podezření, že jako starosta přijal v roce 2002 od společnosti H&B Real půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Jeho trestní stíhání bylo nakonec zastaveno.

Renata Vesecká - nejvyšší státní zástupkyně. V červnu 2007 odebrala Čunkův případ přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovovi do Jihlavy. Ten pak trestní stíhání Čunka zastavil.

Arif Salichov - státní zástupce z Jihlavy, který převzal kauzu po odvolaném Obstovi. Stíhání vicepremiéra Čunka definitivně zastavil.

Radim Obst - přerovský státní zástupce, který měl původně kauzu na starosti. V červnu 2007 byl z případu odvolán kvůli procesním chybám.

Zlatuše Andělová - ostravská krajská státní zástupkyně. Dozorovala práci žalobce Radima Obsta. Během vyšetřování se účastnila schůzek mimo jiné s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, na kterých jí bylo údajně naznačováno, aby řízení v Čunkově kauze protahovala.

Ivo Ištvan - bývalý vrchní státní zástupce v Olomouci. Byl odvolán ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) na návrh Vesecké, což mimo jiné odůvodnila i chybami souvisejícími s Čunkovou kauzou. Ištvan podal kvůli svému odvolání na Pospíšila správní žalobu. Ištvan navíc tvrdí, že Pospíšila informoval o nátlaku na Andělovou, podle ministra ale Ištvan neuvedl nic konkrétního.

Milan Šošovička - policejní komisař, hlavní vyšetřovatel případu. Státní zástupce Salichov mu případ odebral. Postupem Šošovičky se později zabývala Inspekce ministra vnitra i olomoucké státní zastupitelství, ale dospěly k závěru, že nebyl spáchán trestný čin. Podle informací ČTK odchází Šošovička ke konci května na vlastní žádost z funkce šéfa protikorupční skupiny v Olomouci, kam byl jmenován před třemi měsíci. Dál však u policie zůstává jako vyšetřovatel.

Igor Stříž - bývalý náměstek Ivo Ištvana, který v reakci na loňské odvolání Ištvana podal demisi. U soudu vypověděl, že se loni v září kvůli kauze sešel s ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS), který po něm chtěl informace o vývoji případu. Stříž u soudu žádal o zbavení mlčenlivosti ohledně kauzy Čunka, nejvyšší státní zástupkyně Vesecká to odmítla.

Milena Hojovcová - vrchní státní zástupkyně v Olomouci, loni na podzim ve funkci nahradila odvolaného Ištvana. Předtím působila jako městská státní zástupkyně v Brně.

Petr Coufal - jako šéf krajského státního zastupitelství v Brně a nadřízený Arifa Salichova "posvětil" zastavení případu a podpořil Salichovův postup. Podle tisku údajně v souvislosti s Čunkovou kauzou několikrát volal Ištvanovi a navštěvoval jej exministr Němec. Coufalova manželka Pavla, která pracuje na Nejvyšším státním zastupitelství, podle tisku připravovala podklady pro odnětí Čunkovy kauzy z Přerova.

Pavel Němec - bývalý ministr spravedlnosti a expředseda US-DEU, který podle médií jako advokát spolupracoval s úřadem vlády premiéra Mirka Topolánka. Je s kauzou spojován jako účastník schůzek s představiteli justice, které údajně měly ovlivňovat jejich rozhodování.

Pavel Kučera - místopředseda Nejvyššího soudu, s kauzou je spojován jako účastník schůzek s Němcem a Andělovou. Na jedné z nich údajně pronesl větu: "Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády."

Marie Benešová - bývalá nejvyšší státní zástupkyně, předchůdkyně Vesecké, nyní stínová ministryně spravedlnosti ČSSD. S odvoláním na článek v Mladé frontě Dnes označila šest představitelů justice za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury". Jmenovala Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka, Coufala, Salichova a Kučeru. Těchto šest a exministr Němec na ni podalo žalobu, kterou nyní projednává soud.

Petr Hurta - podnikatel, majitel realitní společnosti H&B Real, od kterého podle podezření pocházel půlmilionový úplatek. Policie jej obvinila z úplatkářství, jeho trestní stíhání bylo spolu s Čunkovým nakonec zastaveno.

Marcela Urbanová - někdejší Čunkova sekretářka na vsetínské radnici, hlavní svědkyně v kauze, která tvrdí, že viděla, jak Čunek úplatek převzal. S Čunkem vede i další spory. Policie Urbanovou začala prověřovat kvůli možné křivé výpovědi.

Roman Vaškůj - zlínský podnikatel, který se údajně pokusil ovlivnit Urbanovou ve prospěch vicepremiéra. Byl společně s Petrem Šmiřákem obviněn z podplácení, nadržování a z přípravy trestného činu křivého obvinění.

Jaroslav Kudlík - vsetínský místostarosta, který svědčil v Čunkův prospěch. Okresní státní zastupitelství Kudlíka obžalovalo pro podezření z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a pro pokus o trestný čin nadržování.

Milan Půček - Čunkův první náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj, někdejší tajemník vsetínské radnice. Svědčil v Čunkův prospěch, policie jej obvinila z křivé výpovědi, žalobce ale trestní stíhání zastavil.

Video se připravuje ...
Další videa