Klíčový plán na „den poté“. Pavel v Římě popsal svou představu obnovy Ukrajiny
V bývalé Mussoliniho čtvrti v Římě to dnes vřelo – doslova i přeneseně. Tisíce lidí, desítky hlav států, bezpečnostní manévry jako z filmu a vedro tak nesnesitelné, že hrozil úpal. Přesto přímo v první řadě, naproti řečnickému pultu, seděl i prezident Petr Pavel, bok po boku světových lídrů.
Vedle Pavla usedli moldavská premiérka Maia Sanduová a předseda Evropské rady António Costa. O pár křesel dál se pak tísnili ti nejočekávanější – ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho žena Olena, hostitelka summitu Giorgia Meloniová a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vpravo od Pavla nechyběl ani německý kancléř Friedrich Merz a polský premiér Donald Tusk.
Pavel během krátké přestávky stihl několika kolegům potřást rukou a prohodit pár slov. V zákulisí však panoval chaos. Italská organizace totiž zdaleka nestíhala nápor, harmonogram se bortil a všechno se zpožďovalo. Kvůli časovému skluzu byl Pavel dokonce nucen zrušit plánované jednání s nizozemským premiérem Dickem Schoofem.
Celý summit se odehrává v Mussoliniho bývalých kongresových centrech – pompézních budovách, které dnes slouží k mezinárodním akcím. Jako první vystoupila Meloniová, následovaná Zelenským, který sklidil bouřlivou ovaci. Ještě silnější moment ale přišel při projevu jeho manželky Oleny Zelenské, která hovořila o ukrajinských školách, dětech a traumatech války.
Marshallův plán
Kolem půl druhé, přišel na řadu i prezident Pavel. S rozvážností přednesl vizi pro obnovu Ukrajiny – rovnou jedenáctibodový plán pro obnovu Ukrajiny, který má být určitou vizí jako Marshallův plán po druhé světové válce. „Je to o hodnotách, směru a budoucnosti,“ prohlásil.
Pavel představil 11 pilířů svého plánu. Mluvil o potřebě široké koalice demokratických států, silné koordinaci, využití digitálních nástrojů, ale i motivaci pro soukromý kapitál. „Veřejné finance musí ukázat směr a soukromý sektor ten směr následovat,“ zdůraznil.
Dalšími body byla časná integrace Ukrajiny do jednotného evropského trhu, budování lidského kapitálu a odborných kapacit, cílené investice podle regionů i posílení transparentnosti. „Věřím, že Ukrajina může vyjít silnější, suverénní a plně evropská,“ řekl Pavel.
Přes určité naděje z počátku tohoto roku, že válka na Ukrajině se přiblíží ke svému řešení, rozsah a intenzita bojů naopak vzrostla, řekl Pavel. Přestože není mír aktuálně na dohled, je podle něj nutné se již zaměřit na „den poté“ a mít plány, zdroje a uzavřená partnerství pro obnovu země.
Zvláštní pozornost věnoval i zapojení Česka. Připomněl aktivity v oblasti zdravotnictví, energetiky i vodního hospodářství na Ukrajině. „Česko má co nabídnout. Máme zkušenosti s přechodem, se strukturálními reformami i se vstupem do EU,“ dodal a připomněl, že Česko přijalo velké množství ukrajinských uprchlíků.
Prezident několikrát zdůraznil, že rekonstrukce musí být vedena Ukrajinci, ale podpořena světovými partnery. Na závěr podtrhl, že nejde o technický úkol. „Je to politická volba“ podrthl. Projev prezidenta si vysloužil v sále potlesk. O „Pavlově plánu“ zřejmě bude slyšet.
Fiala je prase, jen lže a krade. Do tepláků s tím šmejdem.