Boj o poplatky pro ČT a Rozhlas: Babiš hřímal o totalitě, na hlasování znovu nedošlo
Sněmovna bude o zvyšování rozhlasových a televizních poplatků hlasovat ve středu 5. března v poledne. Rozhodla o tom dnes hlasy poslanců koaličních stran a dříve vládních Pirátů. Pevný termín schválila na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který jej zdůvodnil obstrukcemi opozice zejména při závěrečném kole projednávání novely, kdy i podle předsedů poslanců dalších vládních stran představitelé ANO a SPD nadužívají přednostní řečnické právo.
Poslední kolo sněmovního projednávání novely o poplatcích za Českou televizi (ČT) a za Český rozhlas (ČRo) blokovala opoziční hnutí ANO a SPD zatím čtyři jednací dny. K samotné předloze se poslanci dostali až ve středu na mimořádné schůzi, kterou k ní nechala koalice svolat. Na té jsou možnosti obstrukcí o něco omezenější.
Jako první si dnes slovo vzal předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Ten znovu kritizuje celou řadu témat, od kroků ministra školství Mikuláše Beka (STAN), přes údajně zničené instituce, která koalice „znásilnila“ až po to, že je Česká televize prý zkorumpovaná.
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) už musela jednou napomenout Babiše, aby mluvil k tématu - tudíž k televizním poplatkům. Ačkoliv se ve sněmovních kuloárech spekulovalo, že by dnes koalice mohla stanovit pevný čas hlasování, nakonec k tomu nedošlo.
Hlasovat se bude 5. března
Místo toho se poslanci domluvili, že se o zvyšování rozhlasových a televizních poplatků bude hlasovat ve středu 5. března v poledne. Rozhodla o tom Sněmovna dnes hlasy poslanců koaličních stran a dříve vládních Pirátů.
Pevný termín schválila na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který jej zdůvodnil obstrukcemi opozice zejména při závěrečném kole projednávání novely, kdy i podle předsedů poslanců dalších vládních stran představitelé ANO a SPD nadužívají přednostní řečnické právo.
„Tento způsob projednávání má obstrukční charakter, kdy argumenty, které tady byly předložené, se opakují a cyklí a znovu a znovu je předkládají ti samí lidé,“ uvedl Cogan. Účelem tohoto postupu je znemožnit hlasování, což porušuje ústavní princip rozhodování vycházející z vůle většiny, dodal. Koalice původně plánovala, že novelu bude schvalovat už dnes ve 12:00.
Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a změnu jeho úhrady pro podnikatele a právnické osoby.
Vláda změny v poplatcích zdůvodňuje potřebou finanční stabilizace veřejnoprávní televize a rozhlasu a dlouhodobé udržitelnosti jejich činnosti. Politici z ANO a SPD naopak mluví o korupci dvojice médií veřejné služby, o dalším zásahu do peněženek lidí či o výpalném s ohledem na nový způsob výběru poplatku od právnických osob. Česká televize a Český rozhlas by se podle nich měly spojit a financovat ze státního rozpočtu.
Radu ČT volí Poslanecká sněmovna a Senát. Generálního ředitele volí a dovolává Rada ČT. V obou komorách má současná vláda většinu. Proto je ČT hlásnou troubou vlády. Zejména současná vláda potřebuje hodně podpory ČT protože v klasickém souboji stran velmi prohrává. Z toho plyne, že ředitel ČT může diktovat nejenom ministru kultury (ODS), ale i premiérovi (ODS). Pro ODS je naplnění tužeb generálního ředitele strategické. Třeba diskusní pořady a různé debaty jsou toho jasným příkladem. V ČT je to jako za komunistů. Kdo tam chce pracovat, musí držet „pravidla“. Ti pracovníci to vědí a dělají to automaticky. Říká se tomu autocenzura. Třeba Moravec nebo Řezníček hovoří „správně“ a dlouho, často déle než diskutující politici. Také vědí koho přerušit a komu „správnému“ dát slovo. Nejsem voličem Ano, ale teď budu s nadějí, že zruší poplatky.