Poradce prezidenta Petr Kolář na 2. svátek vánoční zažil nepříjemnou situaci: na silnici do jeho vozu značky Volvo »napálilo« Mitsubishi Pajero, jehož řidič dostal smyk. Ačkoliv někdejší velvyslanec vyvázl bez zranění, o jeho vozu se to říci nedá. „Výši škody zatím neznám, ale podle techniků, kteří auto viděli, je to prý tzv. totálka, tedy na odpis,“ uvedl Kolář pro Blesk.
Auto na odpis! Pavlův přítel Kolář boural na Vánoce. Kteří politici měli také nehody?
1.Kolářova totálka
„Pán dostal hodiny a přejel do protisměru,“ popsal externí poradce prezidenta Petra Pavla na sociální síti, jak k incidentu došlo. Kvůli nepojízdnému vozu následně Kolář nestihl naplánované setkání s rodinou, nicméně situaci i přesto vnímá jako štěstí v neštěstí, protože se nikomu nic nestalo. V automobilu jel sám. Partnerkou Petra Koláře je známá moderátorka Světlana Witowská, jeho synem z prvního manželství je europoslanec a dříve český poslanec a taktéž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
„Myslím, že si na mě sv. Štěpán zasedl. Máme spolu problém už delší dobu,“ sdělil Kolář v nadsázce na sociální síti X, kde svůj zážitek popsal. Jaká další neštěstí se mu v minulosti přihodila 26. prosince? O další »bouračky« nešlo. Současný poradce prezidenta se ve své úvaze vrátil do dob, kdy byl náměstkem ministra zahraničí a měl na starosti mimo jiné krizová řízení.
„Na Štěpána se vždy něco stalo a já to musel řešit. Místo sváteční pohody jsem se zabýval třeba tsunami v Thajsku nebo zemětřesením v Pákistánu. Paradoxní bylo, že tehdejší náčelník IZS, se kterým jsem na tom spolupracoval, se jmenoval generál (Miroslav) Štěpán,“ sdělil Blesku Kolář.
Zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo následnou tsunami, kterou Kolář zmiňuje, se odehrálo před 20 lety. Kolář zastával funkci náměstka ministerstva zahraničních věcí mezi lety 2003 a 2005. Předtím působil jako velvyslanec v Irsku, poté v USA.
Video Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Co čekat od „trumpovské“ Ameriky? A slova o skrytém rasismuVideo se připravuje ...2.Boural i Kalousek
Většina lidí někdy ve svém životě zažila autonehodu – ať již byli jejími víníky, či nikoliv. Z toho samozřejmě nejsou vyjmuti ani politici. Mezi ty nejznámější patří například havárie někdejšího předsedy úřednické vlády z roku 1998 Josefa Tošovského, který boural 16. dubna 2016 nedaleko amerického Washingtonu. Expremiér údajně přehlédl při výjezdu na horizont menší kolonu a na poslední chvíli strhl volant do protisměru. Naboural však do protijedoucího vozu a dalších aut. Sešrotoval při tom své Ferrari 599.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl v dubnu 2015 účastníkem drsné nehody na dálnici D1. Do Škody Octavie, ve které jel někdejší ministr financí, zezadu narazilo jiné auto a v okamžiku, kdy octavie brzdila, ještě narazila do náklaďáku, který zrovna vyjížděl ze stavby. Škoda na vozech byla tehdy dle Kalouskových slov značná.
3.Zničené auto Okamury
V lednu 2012 boural také současný poslanec, tehdy podnikatel Tomio Okamura. Na D1 nezvládl se svým vozem Aston Martin náledí a skončil ve svodidlech. Do odstaveného auta v hodnotě 3,5 milionu poté ještě narazila jiná řidička.
4.Incident Paroubka a mluvčí
Do tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v dubnu 2008 zezadu nabourala tisková mluvčí strany Květa Kočová. K incidentu došlo cestou na konferenci k odkazu roku 1968 v Českých Budějovicích. Někdejší premiér tehdy uvedl, že před jeho autem jel nákladní vůz, který prudce zabrzdil. Zatímco vůz s předsedou stihl včas reagovat, druhý již ne.
5.Zranění Svobody
V dubnu 2004 vyjelo služební audi vezoucí tehdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) z dálnice a sjelo ze svahu. Svoboda, který během incidentu spal, skončil se zlomeným krčním obratlem, jezdci na předních sedadlech byli zraněni jen lehce.
6.Potíže Klause
Vůz s Václavem Klausem boural v březnu 1996 – premiérova služební Tatra 613 se tehdy srazila s žigulíkem. V roce 2000, kdy Klaus zastával pozici předsedy Poslanecké sněmovny, se zase jeho služební limuzína BMW čelně srazila s protijedoucím vozem.
Mám už zase 30 víček odstřižených od lahví. Můžu mu je poslat.