Systémy digitálního stavebního řízení jsou po výpadku opět funkční. Nápravu řešil krizový tým
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení se dnes odpoledne po zhruba jednodenním výpadku vrátily do provozu. Vyplývá to z vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na sociální síti X. Mluvčí MMR Karolína Nová následně ČTK sdělila, že systémy nefungovaly od čtvrtečního odpoledne a zprovoznit se je podařilo dnes před 17:00. Výpadek způsobila podle ní hardwarová chyba, příčina se dál analyzuje, aby se přerušení provozu neopakovalo. Digitalizace stavebního řízení byla spuštěná letos 1. července a od začátku ji provázejí problémy. V současnosti funguje přechodné období, kdy úředníci mohou používat nové systémy současně s původními.
MMR v tiskové zprávě vydané dnes odpoledne uvedlo, že s dodavateli řešilo co nejrychlejší nápravu a zprovoznění. Nová pro ČTK řekla, že na zprovoznění pracoval krizový tým 15 specialistů na informační technologie. Složený byl z lidí pracovní skupiny náměstka ministra pro místní rozvoj Karla Trpkoše a členů dodavatelských firem. Nestandardní situace, která vynutila odstavení a přenastavení digitálních systémů stavebního řízení a územního řízení, nastala při rutinní operaci prováděné běžně několikrát za den, uvedla mluvčí. „Situaci nyní podrobně analyzujeme, abychom identifikovali všechny vazby,“ doplnila.
„Systémy stále neprošly stabilizací tak, jak jsem včera (ve čtvrtek) uvedl na pravidelném setkání se stavebními úřady. I proto jsme přistoupili k už avizovanému legislativnímu a technologickému bypassu Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ),“ uvedl v tiskové zprávě ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Současně podle něj všechny stavební úřady a dotčené orgány mohly vést stavební řízení v původních systémech tak, jak byly zvyklé do 30. června, a do digitálních systémů stavebního řízení, které nefungovaly, pak vložit hotový výsledek. Za komplikace se Kulhánek omluvil.
Na špatně fungující systémy si dříve stěžovali pracovníci úřadů i stavebníci a členové profesních skupin. Kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení koncem září na návrh premiéra Petra Fialy (ODS) skončil ve funkci tehdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), což vyústilo v odchod Pirátů z vlády. Dočasně se koordinátorem digitalizace stavebního řízení stal ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který pak spolupracoval na vývoji s nově jmenovaným ministrem Kulhánkem.
Tým odborníků z různých ministerstev dříve digitální systémy analyzoval a došel k závěru, že vykazovaly 25 nesouladů se stavebním zákonem. Na pochybení při vypisování zakázky poukázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jeho rozhodnutí o zrušení výběrového řízení MMR na digitalizaci stavebního řízení počátkem října potvrdil brněnský krajský soud.
Vláda pak rozhodla, že vývoj ISSŘ a portálu stavebníka nebude pokračovat. V současnosti se pracuje na takzvaném bypassu umožňujícím po technické a legislativní stránce povolovat stavby přes původní nedigitalizované systémy a zároveň se připravují podklady pro vypsání nové zakázky. Digitalizace by tak podle předpokladů nynější vlády měla být hotová a otestovaná do roku 2028. Kulhánek ale dříve řekl, že si nemyslí, že současná vláda stihne novou zakázku podepsat. Pokud by příští vláda nepřijala navrhované řešení, dodání hotového a otestovaného systému by se podle ministra mohlo ještě oddálit.
Ale on přece hovořil o české globální digitalizaci. Digitalizaci stavebního řízení kritizoval, čímž nám neřekl nic nového.