Vojáci pořídili atrapy pro výcvik: Maketa za 30 tisíc Kč! Puška přitom vyjde na 70 tisíc...
Body, seky i údery vedené plnou silou, aniž by se rozpadly. To mají umět makety útočných pušek Bren 2, které vyškovští vojáci pořizují pro výcvik ve skromném počtu 12 kusů. I tak jedna maketa vyjde skoro na polovinu toho, co ostrá vojenská zbraň!
Libouchecká společnost Mac Armour se svou nabídkou dodat 12 výcvikových maket CZ805 BREN A2 za 360 tisíc Kč s DPH uspěla až na druhý pokus. Do prvního kola zakázky pro vojáky z Vyškova se totiž nikdo další nepřihlásil, napodruhé firma nabídla o 45 tisíc korun nižší celkovou cenu než druhý zájemce. A tak byl v říjnu kontrakt uzavřen.
Tolik?
Nad cenou 30 tisíc korun za jednu maketu se ale pozastavuje vojenský expert Jiří Vojáček. „Ačkoli by bylo nutné zjistit přesněji, co smlouva obsahuje, tedy jak přesně maketa vypadá a jak náročná je její výroba, podle doposud zjištěných informací se částka zdá na první pohled značně vysoká,“ napsal Blesku. Armáda totiž podle něj pořizuje plnohodnotné breny za 70 až 80 tisíc korun. „Z účastníků tendru se však dá odhadnout, že nejde o ani částečně funkční zbraň, spíše jen výlisek z polymeru, případně jednodílný kovový odlitek frézovaný na CNC stroji (obráběcí stroj - pozn. red),“ dodal analytik.
Cenu určil trh
Jestli byla či nebyla cena adekvátní, nechtěl mluvčí vyškovského útvaru Martin Kresta komentovat. „V armádě dle našich informací k podobnému nákupu zatím nedošlo, tudíž neexistuje relevantními cenový vzorek. Proto byl nákup proveden formou otevřeného výběrového řízení, kde mají všichni výrobci možnost se o zakázku ucházet a kde zpravidla vyhrává nejnižší nabídka,“ napsal.
Výrobce dělá jen ostré
Proč se třeba do tendru nepřihlásil i uherskobrodský výrobce Česká zbrojovka? „Společnost makety zbraní sloužící k výcviku nevyrábí,“ odpověděl Blesku mluvčí zbrojovky Radek Hauerland. A vzhledem k tomu, jak lukrativním byznysem mohou i obyčejné makety být, je to důvod k zamyšlení. Pušky Bren jsou totiž zavedeny i v dalších armádách světa, včetně slovenské a maďarské.
Trénink bezpečnější
Podle Martina Kresty vojáci v současnosti omezeně cvičí s maketami starší pušky Sa vz.b58, která ale neodpovídá reáliím a specifikům brenů. „Proto se většinově cvičí s reálnými útočnými puškami, kde ale dochází k mnohem většímu opotřebení a je vysoké riziko úrazů,“ sdělil s tím, že i díky použití maket je výcvik bezpečnější a hospodárnější. Kresta míní, že výcvik se znehodnocenou zbraní by nebyl levnější, než v případě makety za 30 tisíc korun. „Maketa věrně napodobuje útočnou pušku včetně jejího bohatého příslušenství, především pak útočný nůž (bodák), který je právě pro výcvik stěžejní. Navíc se znehodnocenou puškou se stále musí zacházet jako s neznehodnocenou, tudíž přísný dozor, specifika skladování, výdeje i manipulace,“ uzavřel.
Co armáda požadovala?
Tyto požadavky si vojáci naspecifikovali:
- výcviková maketa CZ805 BREN A2 s teleskopickým bodákem
- pažba a tělo zbraně z jednoho kusu z důvodu reálného nácviku boje se zbraní a boje s bodákem
- tělo makety zbraně bez ostrých hran, včetně pevně spojeného zásobníku a zabudovaného teleskopického bodáku
- bodák ze stejného materiálu jako tělo zbraně s odpruženou konstrukcí umožňující zajetí do těla zbraně až po ústí hlavně (tak aby nedošlo k ohrožení cvičících), zachování možnosti použití pro nácvik řezů
- maketa by měla umožňovat vedení úderů a krytů s maximální razancí a stejně tak vedení bodů, seků a řezů s teleskopickou maketou bodáku
- hmotnost do 5 kg
- vysoce odolný materiál, který se neláme, neštípe ani netřepí a zcela zamezí zranění cvičících
- černá barva
Kluci vojenští se prostě musí nějak zabavit, tak jim pořídili nové hračky....protože co jinak celé dny a noci dělají? 😨