Deset malých modulárních reaktorů zahřeje Česko. ČEZ vybere z trojice dodavatelů
Polostátní gigant ČEZ plánuje do roku 2050 postavit až deset menších modulárních reaktorů o souhrnném výkonu tři gigawatty. Vybírat se má ze tří dodavatelů. Jedním z nich je i americká společnost Westinghouse, jejíž šéf Patrick Fragman přiletěl do Prahy a Blesku přiblížil svůj plán pro Česko. Podle studie PWC by reaktory Westinghouse mohly přispět každý rok k českému HDP částkou 95,3 miliardy korun a vytvořit 8 500 přímých i nepřímých pracovních míst.
Vybírat se bude mezi firmami Westinghouse, GE Hitachi a Rolls Royce. První jmenovaná americká společnost přitom neuspěla v tendru na dostavbu dukovanských bloků. Teď chce ale v zemi postavit novou technologii, do které by zapojila české firmy a udělala ze země výchozí bod pro zbytek Evropské unie.
Westinghouse jako první z firem představil nezávislou studii společnosti PWC, jak by stavba malých nukleárních reaktorů ovlivnila Česko. Proškolilo by se přibližně 3 tisíce pracovníků od inženýrů, chemiků až po techniky. Podle studie by jen výrobní a stavební fáze projektu zemi přinesla 292,7 miliardy korun na HDP.
„Jsme v zemi už od roku 1991. Pracujeme s ČEZ na různých projektech, na odklonu od Ruska a vážíme si té spolupráce. Možnosti postavit malé reaktory by byla skvělá příležitost pro obě strany," řekl Blesku šéf společnosti Westinghouse Patrick Fragman.
Spolupráce se Škodovkou
Ten přiblížil, že je jeho firma je připravena spolupracovat se zhruba 40 českými firmami od malých dodavatelů až po ty největší. Ať už jde o Škodovku nebo Metrostav
Firma samozřejmě jedná i s dalšími zeměmi, česká lokace je ale pro ně nejpřednější. „To co navrhujeme české straně, je jedinečné," řekl Blesku dále Fragman. „Neslibujeme to stejné jiným stranám," dodal.
Jedinečné Česko
„Česko je v tomhle unikátní. Zaprvé tu už dlouho nukleární energii používáte, máte velmi dobře vyvinutý industriální základ, který může dělat více komponentů pro další nukleární reaktory. Máte edukovanou prácovní sílu, která na projektech muže spolupracovat. A také potřebujete přechod na jiné zdroje energie po konci provozu uhelných elektráren," uvedl pro Blesk Dan Lipman, manažer Westinghouse.
Chtějí zapojení
U modulárních reaktorů ČEZ podle svého mluvčího nehledá pouze dodavatele technologie. „Chceme se na vývoji a výstavbě aktivně podílet, ne být jen v poloze kupujícího - to přinese České republice násobný efekt. Využijeme dlouhodobou jadernou zkušenost českých expertů i firem,“ uvedl. Dodal, že by ČEZ s vybraným partnerem mohl vyvinutý modulární reaktor případně i nabízet dál.
Premiéra v Temelíně
První modulární reaktor podle něj společnost postaví v Temelíně, vzniknout by měl podle dřívějších informací v první polovině příští dekády. Malé modulární reaktory v budoucnu mají nahradit uhelné elektrárny, nejdříve ale uhlí nahradí plyn. Modulární reaktory podle Kříže budou určeny především pro dodávky tepla. Další modulární reaktory by tedy měly vzniknout na místech stávajících uhelných elektráren, firma má podle Kříže aktuálně vytipovány například lokality Prunéřov nebo Dětmarovice. Do roku 2050 jich má být v Česku v provozu až deset.
Co se nabízí
Severoamerický Westinghouse vyvíjí reaktory AP300 SMR, které mají výkon 300 megawattů jaderné energie. Japonský GE Hitachi navrhuje modulární reaktor BWRX-300 o stejném výkonu jako reaktor Westinghouse. Rolls Royce aktuálně vyvíjí modulární reaktor o výkonu 470 megawattů jaderné energie.
Cena neznámá
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Cena modulárních reaktorů ještě podle Kříže není jasná, protože zatím nikde na světě ještě nestojí.
A hele a uz je polostatni - kluk jeden usata 😃 😁 😃