Síkela by v Bruselu mohl šéfovat energetice, ale radost v Praze nepanuje. Obává se vláda smolíka?
Vypadalo to na pořádný majstrštyk českých unijních vyjednavačů. Alespoň německý Die Welt prezentoval skoro jako hotovou věc, že vlivný post eurokomisaře pro energetiku má zaujmout šéf rezortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Místo bouchání šampaňského se ale v pražských kuloárech rozhostilo podezřelé ticho…
Nejpozději 1. prosince se má dát do práce nová Evropská komise pod vedením staronové předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Podle německého listu její součástí má být i Síkela s energetikou pod palcem. Jenže novinky se v Praze s radostí nesetkaly. Odmítl je komentovat jak premiér Petr Fiala (ODS), tak i samotný šéf MPO. „Dokud nebude oficiálně zveřejněno složení budoucí Evropské komise, nebudu se k průběžným spekulacím vyjadřovat,“ napsal Blesku ministr.
Prosíme, nespekulovat
Až podezřele pak zněla výzva, kterou médiím adresovala vládní mluvčí Lucie Ješátková. „Chtěla bych požádat všechna média o zdrženlivost ohledně šíření zpráv o tom, jaké konkrétní portfolio dostane eurokomisař nominovaný Českou republikou,“ napsala na X. „V tuto chvíli jde o pouhé spekulace. Nic není definitivně rozhodnuté,“ dodala ještě. Podle Fialy stojí Česko o oblast s výkonnými pravomocemi a vlastním generálním ředitelstvím, což energetika jako jedno z mála portfolií splňuje.
Odbornost především?
„Nejdůležitější kritérium jsou kompetence,“ prohlásila ve středu na tiskovce v Bruselu von der Leyenová. Eurokomisaři by podle ní měli mít zkušenosti z vysoké politiky na úrovni bývalých premiérů, ministrů či jejich náměstků. Zatímco to druhé Síkela splňuje, názory na odbornost se už mohou různit. Blesk opakovaně upozorňoval na některé nelogické a superdrahé kroky spojované se Síkelou a jeho rezortem – např. nákup zadluženého vlastníka sítě plynovodů Net4Gas, jehož hospodářské výsledky jsou stále v červených číslech. Tahle »síkelovina« navíc směřuje k tomu, že nám všem zdraží plyn!
Experti: Síkela šanci má, Ursula je ve skluzu
Jako jeden z důvodů, proč čeští politici Síkelův údajný odchod do Bruselu neoslavují, je prý respekt k von der Leyenové. Chtějí počkat, až oznámení učiní sama šéfka EK. „Možné jsou ještě nějaké přesuny mezi těmi portfolii. Proto by bylo hodně zvláštní, kdybychom v tuto chvíli už slavili energetiku a za týden se dozvěděli, že to bude všechno jinak,“ řekl Blesku politolog Lukáš Jelínek. Žiga Faktor z organizace Europeum míní, že když Síkela nedostane energetiku, pak určitě jiné ekonomické portfolio. „Myslím si, že se nestane, že by nám bylo najednou nabídnuto třeba portfolio životního prostředí nebo zahraničněpolitické,“ tvrdí Faktor. Oba se shodují, že sestavování Komise je ve skluzu, a to kvůli genderové vyváženosti, na které von der Leynová trvá. I proto si na oznámení finálního složení ještě asi počkáme. „Nestihne předat Evropskému parlamentu finální seznam 11. září. Proces se může trošku protáhnout. Původně se počítalo s tím, že nová Komise by začala fungovat od 1. listopadu, teď to spíš vypadá, že až od 1. prosince,“ uzavírá Faktor.
Na co by se Síkela mohl těšit?
- Platy evropských komisařů jsou stanoveny na 112,5 % platu nejvyššího úředníka Evropské komise, který od loňského roku činí zhruba 23 tisíc eur (přes 570 tisíc Kč) měsíčně. Plat místopředsedy EK je na 125 procentech a plat předsedy na 138 procentech
- Končící evropská komisařka pro energetiku, Estonka Kadri Simsonová (47), pobírala plat zhruba 21,4 tisíce eur (přes 536 tisíc Kč).
- K tomu členové EK dostávají příspěvky na bydlení (cca 96 tisíc Kč měsíčně), na domácnost (cca 18 tisíc Kč měsíčně), na pohoštění (15 tisíc – 35 tisíc Kč). Získat lze i přídavek na nezaopatřené dítě (cca až 11 tisíc Kč) či příspěvek na vzdělání dětí.
JOJO ono to je jedno tyhle lidi rozumí všemu a ničemu . On s hrál za mlada na prodavače. Ten Sikela to umí zdražit USA i Africe . Na druhou stranu dobrá zpráva , aspon v Česku nedělá bordel.