Fiala v Jáchymově: Je to tady stále hezčí. Se saským premiérem obdivoval staré svazky
Český premiér Petr Fiala (ODS) je dnes společně se saským kolegou Michaelem Kretschmerem na návštěvě příhraničního krušnohorského hornického regionu, který slaví pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO. Oba premiéři se nejprve dopoledne sešli v Jáchymově a poté odjeli do saské části Krušných hor.
„Jsem rád, že tady mohu být. Byl jsem tady jen jednou v Jáchymově a vidím, že se to tu posouvá a je to stále hezčí,“ řekl Fiala na úvod své návštěvy Jáchymova, kde se podíval i do Expozice knihovny Latinské školy. Škola, kterou zde po usazení vybudovali jáchymovští obyvatelé, získala postupně věhlas a poskytovala přípravu k univerzitnímu studiu. „Zachovalo se 232 svazků, ve kterých je uloženo 358 knih,“ řekla premiérům jejich průvodkyně.
Premiéři si také prohlédli historické nákresy map, mimo jiné Evropy či Asie a arabského světa. Kretschmer k tématu hranic poznamenal, že hranice Čech a Saska patří k nejstarším v Evropě. „A vždy byla nejméně problematická. Až tedy na 20. století,“ řekl. „V 21. století je ale opět vše v pořádku,“ dodal český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
Fialu a Kretschmera na jejich cestě doprovází ředitel české obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge Michal Urban a šéf saského spolku Welterbe Montanregion Erzgebirge Steve Ittershagen.
Hned na úvod se setkali se starostou Jáchymova Františkem Holým a hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem. Poté se přesunuli autobusem do Saska, kde si prohlídli technické muzeum Frohnauer.
Fiala chtěl, aby mu předvedli, jak funguje kovářské klasivo poháněné vodou. „To bylo nebezpečné tady pracovat,” poznamenal poté, co ho viděl.
Návštěva Saska
Hranice se staly tématem také na exkurzi ve vodním hamru ve Frohnau, které je dnes součástí města Annaberg-Buchholz. „Jsem rád, že hranice jsou dnes jen na papíře, žijeme zde společně,“ řekl premiérům starosta města Annaberg-Buchholz Rolf Schmidt. Šéf saského spolku Welterbe Montanregion Erzgebirge Steve Ittershagen k tomu poznamenal, že v krušnohorském hornickém regionu hranice nikdy neznamenaly překážku. „Vždy tady byla vzájemná výměna, kdy Češi přinášeli do Saska znalosti a dovednosti, nebo si je odtud naopak odnášeli třeba z báňské univerzity ve Freibergu,“ řekl Ittershagen.
Hamr na říčce Sehma, který je součástí dědictví UNESCO, je nejstarší saskou technickou památkou. Premiéři zde například viděli, jak voda pohání vzduchový měch a buchary. Vyslechli také přednášku o historii stavby, která svou malebností a zachovalostí láká i návštěvníky z Česka. Ti o ní informace získají v češtině. „Všechny krušnohorské části UNESCO jsou trojjazyčné, a to v němčině, češtině a angličtině,“ dodal Ittershagen.
Výborné vztahy
„Mám radost z toho, že ta hranice tady už není skoro vůbec patrná," řekl na závěr své návštěvy Fiala.„Z mého hlediska ta návštěva jen potvrdila výborné vztahy mezi Saskem a ČR,” dodal premiér s tím, že se ukazuje, že to, o co se v posledních letech snažili, přináší výsledky.
„Takže z mého hlediska ta návštěva jenom potvrdila výborné vztahy mezi Saskem a Českou republikou. Ukazuje se, že to, co jsme se v těch posledních letech snažili, takže přináší konkrétní výsledky, konkrétní výsledky pro lidi na obou strannách hranice.
„Byla to příležitost, jak jsme mohli probrat společné projekty mezi Saskem a Českou republikou, které zajímají naše občany, třeba dopravní propojení, těžba lithia nebo třeba jak se můžeme podílet na výstavbě nové továrny na čipy v Drážďanech," sdělil Fiala.
„Vznikla spousta přátelství, lidé se zvládají vypořádat s jazykovou bariérou, je to až dojemné,” popsal česko-německou spolupráci Kretschmer.
Sasko Fiala navštívil před rokem v květnu, kdy s Kretschmerem podepsal memorandum o strategických projektech, zaměřených mimo jiné na získávání lithia.
Já myslím, že na Ukrajině ty peníze už dávno jsou