Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Mynář nastínil, kdy a kde Zeman jmenuje Fialu premiérem. Záleží na lékařích prezidenta

Autor: ČTK - 
11. listopadu 2021
14:13

Prezident Miloš Zeman by mohl v řádu týdnů jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS), řekl ve čtvrtek novinářům vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Jmenování by se konalo v Lánech, vyžaduje ale to, aby byl prezident propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Mynář nechal připravit rozhodnutí prezidenta o přijetí demise, kterou ve čtvrtek v návaznosti na konec ustavující schůze Sněmovny schválil kabinet ANO a ČSSD.

Zeman je v ÚVN měsíc, 4. listopadu byl přeložen z jednotky intenzivní péče, od pondělí by měl být na běžném oddělení, což mu umožní také přijímat návštěvy. „Pan prezident chce rozhovor s panem Fialou, rád by se scházel i s adepty na ministry,“ řekl novinářům Mynář poté, co vypovídal na policii k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Bude na další domluvě, kdy se schůzky uskuteční, doplnil.

Prezident v úterý pověřil Fialu jednáním o sestavení vlády, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN den předtím podepsaly koaliční dohodu. Jmenovat Fialu by mohl Zeman podle Mynáře v řádu týdnů. „Budu-li optimistou, tak krátkých týdnů, bude-li povolen přesun do Lán, pak už nic nebrání tomu, aby osobně jmenoval pana premiéra,“ uvedl.

Kabinet ANO a ČSSD ve čtvrtek podal demisi, Zeman by ji mohl přijmout ještě ve stejný den. „Mohu potvrdit, že do kanceláře byla doručena demise. Já jsem nechal připravit rozhodnutí prezidenta republiky, které mně předtím avizoval, a pokud ho pan prezident dneska v odpoledních hodinách podepíše, tak bude další ústavní krok, to znamená vládnutí vlády pana premiéra Babiše v demisi,“ řekl Mynář.

Video  Kancléř Vratislav Mynář přišel vypovídat k okolnostem hospitalizace prezidenta  - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...

sarina ( 12. listopadu 2021 08:51 )

I kdyby prezident Fialu jmenoval, vládu nemá ještě slepenou pořád se někdo cuká.

Levsalonu ( 11. listopadu 2021 23:01 )

Obavam se, ze Hradni sebranka bude pobyt Zemana v nemocnici protahovat do nekonecna. Bylo mi hned podezrele, jak rychle Zeman odkyval Fialu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa