Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Kremlík „nakreslil“ 400 kilometrů nových dálnic. Ministr chce obkroužit střední Čechy

Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
15:20

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než 400 kilometrů. Nové dálnice by tvořily okruh středních Čech a měly by ulevit přetíženým cestám v okolí Prahy. Stavby by mohly začít po roce 2030. Koncepci ve čtvrtek novinářům představil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Stávající plán dálniční sítě počítá se zhruba 2110 kilometry, dostavěno z něj není stále kolem 800 kilometrů.

Nový dálniční okruh by měl mít celkovou délku 442 kilometrů, přičemž 396 kilometrů by mělo být zcela nových, dalších 46 kilometrů okruhu by měly tvořit trasy ze stávající dálniční sítě. Nové čtyřproudové dálnice by tak propojily například Plzeň s Táborem a Humpolcem, dále by okruh pokračoval například k Poděbradům, Mělníku či Řevničovu až zpátky k Plzni.

Zadání podrobné studie k novým dálnicím připravuje Ředitelství silnic a dálnic, hotová by měla být do konce příštího roku. Po jejím vyhodnocení by ministerstvo mělo pokračovat v dalších krocích. Příprava staveb by mohla začít v následujících deseti letech, se stavbou pak stát počítá po roce 2030 až do roku 2050.

Praha i střední Čechy mají demograficky narůstat 

Ministerstvo podle Kremlíka začalo koncepci připravovat kvůli předpokladům dalšího vývoje v dopravě. Do studie proto zahrnulo představy o demografickém vývoji v zemi a přírůstku obyvatel zejména v oblasti Prahy a středních Čech, dále technologický rozvoj v dopravě či nové úlohy energetiky v dopravě. Podle studie by v dalších desetiletích vývoj v dopravě mohl vést k přetížení spojení do Prahy, a to zejména tranzitní dopravou.

Současná dálniční síť, jejíž podstatná část vznikla už v 60. letech, totiž vede veškeré dálniční tahy pouze do hlavního města. Na Moravě je naopak podle studie aktuálně plánovaná dálniční síť dostačující. Nové dálnice by doplňovaly ty současné, nenahrazovaly by je.

Kremlík chce jednostupňové stavební řízení. Opatření má zrychlit přípravu staveb o rok Kremlík chce jednostupňové stavební řízení. Opatření má zrychlit přípravu staveb o rok | Blesk:Karel Kopáč

Příprava stavby dálnice nyní trvá 13 let

Kolik by nové dálnice stály, zatím není zcela jasné, s novými tahy však počítá i Národní investiční plán, který pro ně vyčlenil 290 miliard korun. Ministerstvo proto hledá nové zdroje financování staveb, mimo jiné i ze soukromých zdrojů.

Teď je v Česku kolem 1306 kilometrů dálnic, stávající plán počítá s dalšími zhruba 800 kilometry. Podle ministra by do pěti let měly být zahájeny všechny podstatné části těchto zbývajících projektů. Stavby by podle Kremlíka měly v budoucnu rozhýbat legislativní změny, které by měly podstatně zkrátit přípravu dálnic. Nyní trvá až 13 let.

Vloni bylo v Česku zprovozněno 34 kilometrů nových dálnic. Letos stát plánuje otevřít 21 nových kilometrů.

Jarabak ( 16. ledna 2020 17:11 )

Představa hezká, ale je to samozřejmě jen kouřová clona na zamaskování toho, že zakázku, která by šla udělat za pár milionů, zadal za 400 milionů, vymlouvaje se přitom na zákon o utajivaných skutečnostech. Ten zákon ale nebyl myšlen k tomu, aby kremlíci mohli bez výběrových řízení zadávat extrémně předražené zakázky. Co se těch dálnic týče - má tam naprosto bezpečné datum. V roce 2030 už nebude u moci ani on, ani babiš. Takže co bude nebo nebude, ho asi moc netrápí. To se kdyžtak svede na ty po něm, kdyby si na to náhhodou někdo vzpoměl.

drazor ( 16. ledna 2020 16:15 )

Se zbláznil, staré nejsou schopní opravit a dostavět konečně D1. a pán si chce postavit 400km. Jó na papíře se to hezky čmárá!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud