V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti

Autor: pal - 
30. listopadu 2018
19:57

Návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje rozporuplné reakce. Zatímco prezident Miloš Zeman ho označil za „více než dobrého přítele“, senátor Václav Hampl (nezávislý) pozvánku na setkání s maďarským premiérem odmítl. Nebyl by prostor na to probrat stav maďarské občanské společnosti, vysvětluje Hampl.

Český prezident Miloš Zeman při setkání s Viktorem Orbánem před novináři oslovil maďarského premiéra jako „více než dobrého přítele“ a uvedl, že ho schůzka velmi těší. Ocenil také postoj maďarského premiéra v otázce lidských práv. „Protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ uvedl prezident.

Návštěva maďarského premiéra v ČR ovšem sklízí i kritické ohlasy. Evropský parlament vyjádřil obavy o stav demokracie v Maďarsku a to podle některých politiků mělo být i tématem aktuální návštěvy.

Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) od čelných představitelů státu očekával jiné projevy, třeba o stavu demokracie v Maďarsku. „Už k němu zaujal stanovisko i Evropský parlament. Myslím si, že situace v Maďarsku není dobrá. A měli bychom být připraveni říct partnerům v rámci Evropské unii i věci, které jsou nepříjemné,“ řekl.

Zakázat obor na univerzitách? To je jako z Číny

Senátor Václav Hampl se dnešní schůzky s maďarským premiérem nezúčastnil, pozvánku odmítl. Na svém Twitteru vysvětlil, že by nebyl dostatečný prostor na to probrat stav občanské společnosti v Maďarsku.

Myslím si, že vývoj v Maďarsku je důvodem ke znepokojení. Nechci soudit nějaké konkrétní politické názory pana Orbána, má na ně naprosté právo, ale čeho se u Maďarska trochu bojím, aby tam i nadále byla možná obměna politických stran a názorů, jak je v demokracii běžné. Vypadá to, že vládní strana Fidesz si to tam úzkostlivě fixuje, to je z mého pohledu problém a určitě to není statečný občanský postoj,“ naráží senátor Václav Hampl na vyjádření prezidenta Miloše Zemana.

„Občanská společnost, univerzity, svoboda akademického bádání. To, že se nějaký obor zakáže na univerzitách, to mi připadá fakt jako z Číny, to není Evropa. Může se mi nelíbit, mně se spousta oborů nelíbí, ale takhle univerzity nemůžou fungovat,“ upozorňuje Václav Hampl. (Orbánova vláda zakázala univerzitám vyučovat obor genderová studia, a to protože náplň oboru se neslučuje se současnou vládní ideologií – pozn. red.)

Podle Hampla Evropský parlament ví, co dělá, a demokracie je v Maďarsku skutečně ohrožena. Výstup, ze schůzky senátorů s Orbánem, které se nezúčastnil, ho zklamal. „Senátoři zjevně řešili v zásadě ekonomické věci, ale ty věci politické by stálo za to přece také rozebrat,“ říká senátor Hampl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 2. prosince 2018 06:15 )

Ohrožená je ta demokracie co je plna zla ,nenávistí,,korupce,lži,konspirací,oblbování,nezaměstnanosti,CHUDOBY,DROG,odposlouchávání, sledování,rozkrádání ,zatahování do zločineckých válek ! Děkuji už aby bylo po ní kam nás zatáhla do takového bahna a špíny !!!

st.rec ( 1. prosince 2018 11:00 )

Demokracii nejen v HU ohrožují právě takoví jako tady Hampl a mnozí další.Hlavně ve volbách poražení.

anonym01 ( 1. prosince 2018 10:19 )

V MADARSKU DEMOKRACIE ZEMŘELA PO TÉ, CO MUSELI POD TLAKEM ORBAN VLADY MADAŘI OPUSTIT SVOU VLAST. ORBÁN JE STEJNY JAKO BABIŠ. ORBAN A JEHO RODINNY KLAN, KAMARADI VLADNOU! NEDOPUSTME TO U NAS! DESTRUKCE BYLA ZAHAJENA ZA VLADY MILOŠE ZEMANA ! Společnost Unipetrol byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku, jako jeden z privatizačních kroků českého petrochemického průmyslu. V roce 2001 Zemanova vláda rozhodla o zahájení privatizace majoritního státního podílu. I když mezirezortní privatizační komise doporučila jako vítěze britskou společnost Rotch Energy, která nabídla 444 miliónů eur (tehdy asi 14,5 miliardy Kč), vláda ZEMANA V R. 2001 rozhodla o prodeji české společnosti Agrofert za 361 miliónů eur (tehdy asi 11,7 miliardy Kč). TEDY cca o 3 miliardy měl byt okraden stat těmi kteří si i dnes přihravají. Voliči by si měli spočítat o kolik SPOLEČNĚ OKRADLI DUCHODCE A SAMOŽIVITELKY! SOCANI A KSČM GAUNERY PODRZELA!

hradnisamohonka ( 30. listopadu 2018 21:35 )

Pak přeplavali Moravu k nám-Husák, Bilak, Babiš a desetitíce dalších obšourníků.

Taurus70 ( 30. listopadu 2018 21:20 )

Anonym01 nezapomnel jste dnes na leky proti stihomamu? Nastesti takovych pohadkaru kteri veri v dobro a prosperitu toho Zidobolsevickeho splacance EU je kazdym dnem mene a to je moc dobre😘😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud