Rodinná pouta: Do vlády míří žena „pana Evropy“ z ČSSD, v politice jsou i potomci špiček ANO

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  29. 7. 2018
  05:01

  Českou politikou hýbají odjakživa rodinné klany. V rodině ministryně financí za ANO Aleny Schillerové jsou političkami ženy. Schillerová hlídá státní kasu a její dcera Petra Rusňáková je brněnskou radní. Politické řemeslo se nejspíš dědí také u Faltýnků. Otec Jaroslav je místopředseda hnutí ANO a předseda jeho poslaneckého klubu, syn Jiří pak zastupitel v Brně. V rodině Martina Stropnického jsou v politice dokonce tři členové tohoto „klanu“. Blesk Zprávy zmapovaly i další vazby. Jedna z nich se týká i pravděpodobné nové ministryně Jany Maláčové. A pro změnu druhého z vládních partnerů - ČSSD.

 • 1.Maláčová – Chmelař

  Ona se už příští týden stane ministryní práce a sociálních věcí, on je státním tajemníkem Úřadu vlády pro evropské záležitosti. Řeč je o manželech Janě Maláčové a Aleši Chmelařovi. Oba jsou řadovými členy ČSSD. Chmelař pracoval jako „pan Evropa“ už pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), kterému dal pár měsíců před volbami košem státní tajemník Tomáš Prouza. V rodině jsou dost jazykově vybavení – manžel mluví anglicky, francouzsky a německy.

  Video Budoucí ministryně Maláčová poprvé promluvila: Zemanovi dala „recept“ na stárnutí - Blesk / Aleš Brunclík

  Maláčová podle předloženého životopisu studovala v Německu a Velké Británii, mluví proto plynně anglicky a německy. Ve funkci nahradí stranického kolegu Petra Krčála, který je podezřelý z opisování svých vysokoškolských prací. V politické branži není Maláčová žádný nováček. V letech 2007 až 2011 pracovala na ministerstvu pro místní rozvoj, jako analytička evropských fondů, poslední dva roky je ředitelkou odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí, které by měla od pondělí řídit jako ministryně. Prezident Miloš Zeman ji ovšem jmenuje novou ministryní bez většího ceremoniálu netradičně ve své pracovně na Zámku v Lánech místo na Pražském hradě.

 • 2.Faltýnek – Faltýnek

  Otec a syn. Otec Jaroslav Faltýnek je pravá ruka Andreje Babiše v hnutí ANO, jehož je místopředsedou. Předsedu pak dělá poslaneckému klubu. Zkušenosti s politikou má už od roku 1990, kdy zakládal Zemědělskou stranu, po jejím zániku vstoupil do ČSSD. Od vstupu do politiky byl také zastupitelem či radním a to v Prostějově, respektive na krajském úřadu Olomouckého kraje. ČSSD opustil v roce 2012, po té vstoupil do hnutí ANO 2011 vedené Andrejem Babišem. S ním spolupracuje od roku 2001 také v Agrofertu, kde se stal o šest let později také členem představenstva.

  Video Faltýnek na sněmu ANO: Říkají mi anděl smrti - Záznam sněmu ANO

  Jiří Faltýnek je jeden ze dvou synů Jaroslava Faltýnka. A ani jemu není politika evidentně cizí. Od ledna letošního roku nahradil v brněnském zastupitelstvu Roberta Plagu, který na post zastupitele rezignoval, protože se stal ministrem školství. Faltýnek mladší patří mezi zakládající členy brněnské buňky ANO, je také zastupitelem v Brně -Ivanovicích.

  A v neposlední řadě působí také jako předseda dozorčí rady městské firmy Teplárny Brno. Právě kvůli této funkci schytal Faltýnek mladší kritiku od šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Faltýnek junior se proto vzdal alespoň postu asistenta poslance Rostislava Vyzuly. Otec Jaroslav se dušuje, že synovi žádné posty nezajišťoval. Faltýnek mladší pak svým kritikům několikrát vzkázal, že kdyby se nejmenoval Faltýnek, asi by jeho funkce tolik neřešili.

 • 3.Schillerová – Rusňáková

  Běda mužům, kterým žena vládne. Dalo by se říct o rodině ministryně financí. Alena Schillerová totiž není jediná žena tohoto klanu v politice. Veřejnou funkci totiž zastává i její dcera – Petra Rusňáková. V Brně je za hnutí ANO radní pro Marketing a cestovní ruch.

  Video Petra Rusňáková (35, ANO), radní magistrátu města Brna láká návštěvníky veletrhu Regiontour na návrat do období první republiky. - Hynek Zdeněk

  O Aleně Schillerové se přitom začalo mluvit především v létě 2017 při vládní krizi, která zasáhla koaliční vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) a která vyústila vyhazovem ministra financí Andreje Babiše. Nahradit ho měla právě Alena Schillerová, která dělala Babišovi náměstkyni pro daně a cla a měla na starosti například rozjezd EET. Sobotka ji ale odmítl, nevěřil totiž, že by jako ministryně byla nestranná při prověřování nákupu dluhopisů pro firmu Agrofert. Daňová správa totiž měla prověřit, zda ve skutečnosti nešlo o skryté vyplácení dividend. Schillerová se nakonec stala ministryní financí až po volbách v roce 2017, kdy vládu sestavoval právě Babiš.

  Video Alena Schillerová o její rodině - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

  A o dceři Schillerové, Petře Rusňákové, neměla širší veřejnost nejdříve příliš potuchy. Znali ji převážně především Brňané jako svou radní pro marketing a cestovní ruch. Jenže loni v květnu se ukázalo, že její manžel věnoval v roce 2014 hnutí ANO nepeněžité dary za zhruba milion korun, hnutí jeho štědrost ale nevykázalo ve svém účetnictví.

  Zeť Schillerové a manžel Rusňákové se navíc v roce 2017 vyplatil z trestního stíhání. Podle vyšetřovatelů chtěl v roce 2011 minimálně ve 12 případech vědět informace proti sobě z policejních spisů. Rusňák nakonec své členství v hnutí ANO po obvinění ukončil, Rusňáková odstoupila z kandidátky pro sněmovní volby. „Pochopte prosím, že to, čím jsem byla nucena projít, a to zejména s ohledem na mého, skoro tříletého, syna, nechci již do budoucna zažívat,“ uvedla Rusňáková loni v červnu, když oznamovala, že kandidovat do sněmovny nehodlá.

 • 4.Stropnický – Stropnický – Stropnická

  Pěkně rozkročená je v politických kruzích také rodina Martina Stropnického. On byl ještě nedávno jako člen hnutí ANO ministrem zahraničí a ještě před tím obrany, zatímco syn Matěj je jeho politickým oponentem a konkurentem. Někdejší velvyslanec působil ve vládě také v roce 1998. Po takzvaném sarajevském atentátu na Václava Klause řídil v úřednické vládě Josefa Tošovského ministerstvo kultury. Nyní je místopředseda hnutí ANO, které řídil také v celé Praze, funkci ale nakonec loni předal. Teď je řadovým poslancem a mluví se o něm jako o kandidátovi na velvyslance v Izraeli.

  Video Zoufalá Žilková: Musí se rozhodnout mezi manželem a rodinou! - Petr Macek, Aleš Brunclík

  To jeho syn Matěj Stropnický je od roku 2003 členem Zelených, které také do loňských prohraných voleb od roku 2016 vedl. Do Sněmovny se sice on ani jeho spolustraníci nedostali, politicky je ale Matěj stále činný. Od roku 2006 je zastupitelem v Praze 3, které dělal také v letech 2012 až 2014 místostarostu pro bydlení a kulturu. V letech 2014 – 2015 byl náměstkem pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), se kterou ale vedl jeden spor za druhým. „Lidsky ho mám ráda, ale pracovat se s ním moc nedá,“ řekla Krnáčová později novinářům při neformálním setkání. „Tátova loajalita k Babišovi je hodně za hranou,“ řekl Matěj Stropnický webu Novinky.cz před loňskými sněmovními volbami. Oba se prý o politice často dohadují.

  Video První válka ministra Stropnického! Útočí na něj syn! - David Turek, Tomáš Sovinský

  Zastupitelkou v Praze Suchdol je Veronika Stropnická. Málokdo ví, že je to známá herečka Veronika Žilková, která ovšem toto příjmení používá jen v médiích. V občance má po svatbě s Martinem Stropnickým v roce 2008 jeho příjmení.

 • 5.Dienstbierovi i Orgoníková

  Nejen rod Schillerů ale přivedl do politiky matku s dcerou. Podobně totiž působila od začátku devadesátých let ve vysoké politice nejdříve v České národní radě a později v Poslanecké sněmovně dlouholetá poslankyně České strany národní sociální a později ČSSD Hana Orgoníková. Teď se ji pokusí napodobit její dcera Lucie, kterou mohou lidé znát také z doby, kdy dělala mluvčí vládě Jiřího Paroubka, nebo kdy pracovala na ministerstvu školství. V podzimních volbách bude kandidovat do Senátu.

  Hana Orgoníková byla léta poslankyní za ČSSD. Její dcera - bývalý mluvčí Jiřího Paroubka - Lucie Orgoníková teď kandiduje do Senátu.Hana Orgoníková byla léta poslankyní za ČSSD. Její dcera - bývalý mluvčí Jiřího Paroubka - Lucie Orgoníková teď kandiduje do Senátu. | ČTK, Blesk Zprávy

  V politice byli také dva Jiří Dienstbierové. Syn a otec. Po smrti svého otce – disidenta a někdejšího ministra zahraničí – kandidoval jeho syn v Kladně po svém otci do Senátu, povedlo se. Později se stal také předsedou legislativní rady vlády a ministrem pro lidská práva ve vládě Bohuslava Sobotky. Za ČSSD se také pokoušel získat post pražského primátora. V roce 1990 se stal poslancem Lidu Federálního shromáždění. V roce 2013 kandidoval na prezidenta.

  Video Dienstbier varuje: Trestně stíhaný Babiš je problém. ČSSD by neměla jít s ANO do vlády - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

junkiexl ( 29. července 2018 09:38 )

Bures preci rikal, ze chce Cehunsko vest jako firmu. Zabudol ovsem poznamenat, ze jako rodinnou firmu.

paralenka ( 29. července 2018 09:05 )

U tolika navržených se Zeman škubal, proč holku bez reálných zkušeností, s minimálním sociálním cítěním chce jmenovat ministryní právě pro citlivé problémy současnosti? Jaký asi může mít vztah k problémům důchodců či rodin s dětmi, když jí je pouhých 37 a žádné děti nemá? Vždyť nedělala nic jiného, než že na různých postech budovala kariéru, hned po absolutoriu se upíchla na ministerstvu a držela se zuby nehty! Tu už tam klidně nasaďte některého z mých potomků, vyjde to nastejno, těm jsou staří lidé i rodiny s dětmi u zadele, sobecky si řeší jen své zájmy a problémy, dětičky nemají, žijí prostě "dnes"! Jak jinak - stejný ročník jako tahle kariéristka!

tenco ( 29. července 2018 08:19 )

Přestaňte už dělat na této zemi pokusy s nevyzrálými jedinci, bez životních zkušeností už toho předvedli dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud