Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

U Marksové žalují exšéfa sociální správy. „Přihrál“ si služební byt v Praze

Autor: Mii, ČTK - 
18. července 2017
12:20

Ministerstvo práce podalo trestní oznámení na exředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Viléma Kahouna a jeho náměstka Karla Choda kvůli privatizaci služebních bytů. V roce 2009 zahájili privatizaci 18 služebních domů v pražských Radlicích zaměstnancům správy, aniž je předtím nabídli jiným organizacím státu. Budovy za 345,5 milionu korun navíc nechalo vedení špatnou rekonstrukcí zchátrat, informuje deník Právo.

Kahoun, který se zároveň dlouhodobě soudí kvůli výběrovému řízení na nového ředitele ČSSZ, obvinění odmítl. Za žalobou vidí ze strany ministerstva snahu o očernění jeho osoby kvůli probíhajícímu soudnímu řízení.

Bývalý šéf ČSSZ a jeho náměstek podle ministerstva v roce 2009 zahájili privatizaci 18 služebních bytů v pražské čtvrti Radlice, aniž by se zeptali jiných organizačních složek státu, zda o ně nemají zájem. Nemovitosti převedli na bytové družstvo a následně je nechali odkoupit zaměstnancům správy sociálního zabezpečení.

Ministerstvo v žalobě také uvádí, že muži nechali byty špatnou rekonstrukcí záměrně zchátrat, čímž snížili před prodejem jejich cenu. V bytech zařídili výměnu oken a dveří, čímž do bytů začalo zatékat a tvořit se v nich plísně. Znalci tak nemovitosti ocenili celkem na 308 milionů Kč a dodali, že kdyby byty rekonstrukcí neprošly, měly by hodnotu o 37 milionů vyšší. Rekonstrukce stála 12 milionů Kč.

Dva byty za sníženou cenu následně koupili právě Kahoun a Chod. Ministerstvo práce a sociálních věcí je tak viní z porušení činnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Vychází u toho z auditu, který si nechalo zadat.

Kahoun vede se sociální správou více sporů

„Když tyto skutečnosti ukázal audit, nevěřila jsem svým očím. Bývalý ředitel ČSSZ si nejdřív nechal služební byt za státní peníze zrekonstruovat, pak ho ještě koupil pod odhadní cenou a ještě ho jaksi zapomněl nejprve nabídnout ke koupi státu. Považuji to za neuvěřitelnou drzost,“ sdělila Právu svůj názor na případ ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Exšéf ČSSZ i Chod ovšem své pochybení odmítají. „Je to zlý, úhybný manévr. Chtějí hnusně očernit mé jméno,“ řekl Právu Kahoun, jenž se pohybuje kolem osoby Petra Robejška a jeho nové strany Realisté. Členem strany není, ale na stránkách figuruje jako jeden z týmu.

Kahoun se se sociální správou soudí i kvůli případu z roku 2016, kdy neprošel výběrovým řízením na nového ředitele ČSSZ. Tendr tehdy vyhrál současný ředitel Jiří Biskup, který je zároveň státním tajemníkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Kahoun celou věc označil na zmanipulovanou.

VIDEO: Vláda na jaře projednávala zákon o sociálním bydlení. Marksovou při tom naštvalo několik skutečností

Video  Marksovou naštvaly obstrukce opozice během projednávání zákona o sociálním bydlení.  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa