Rath, Babiš, Paroubek i Topolánek. Kteří politici neunesli otázky novinářů?

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  26. 6. 2017
  19:01

  Českým politikům čas od času vytečou nervy a stává se, že utečou novináři uprostřed rozhovoru. Minulý týden to názorně ukázal bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek. A není v tom sám. Do televizního studia v neděli opět nedorazil bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který aspiruje na premiéra. Ani Miloš Zeman anebo Václav Klaus ale nejsou výjimkou. Podívejte se, kdo se vyvlékl z otázek novinářů. 

 • 1.David Rath

  Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath utekl ze studia, když ho „do běla“ rozpálila redaktorka Michaela Jílková. V únoru 2006 použila ve své otázce v rubrice z Očí do očí slovo konfident.

   

  „Popíráte to, že pro vás byli prvořadí lékaři. A ptám se, vy tady vlastně vystupujete jako konfident – Paroubka – sociální demokracie,“ ptala se Jílková tehdejšího ministra zdravotnictví.   

  „Paní redaktorko, volte slova. Nezlobte se, jestli budete používat tyhle výrazy, tak já se zvednu a odejdu,“ bránil se Rath v rozhovoru, který vlastně ještě ani nezačal.

  Rath trval na omluvě. „Teď se mně omluvíte. Řekněte, že se mi omlouváte za slovo konfident,“ trval si na svém politik.

  „Já se vám omlouvat nebudu,“ trvala si zas na své otázce redaktorka Jílková.  

  „Nebudete?! – Takže paní redaktorko – tak tady můžete zůstat sama,“ zvednul se Rath, strhnul mikrofon a rychlým krokem odkráčel ze smíchovského studia. Jílková za ním stihla ještě vyběhnout, politik byl ale k nezastavení a i se svou mluvčí odjel. 

  David RathDavid Rath | 

 • 2.Mirek Topolánek

  Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek byl pověstný svou „láskou“ k novinářům. Pro silná slova a reakce nešel nikdy daleko. V říjnu 2009 měla moderátorka Pořadu Fakta v TV Prima Barbora Tachecí nejspíš štěstí, že se jí naplnil čas rozhovoru. Jinak by „vzal do zaječích“ asi i Mirek Topolánek.

   

  Tachecí s tehdy už bývalým premiérem řešila roli úřednické vlády Jana Fischera. Na závěr rozhovoru se ale Topolánka zeptala na jeho pravou ruku Marka Dalíka, se kterým se v té době šéf ODS rozešel a evidentně nebyl s dotazem spokojený.

  „Žije se vám v politice bez jeho pomoci líp, nebo hůř?“ ptala se ve studiu Tachecí.

  „To si děláte legraci?“ zareagoval podrážděně na dotaz Topolánek.

  „Ne, nedělám,“ trvala na své otázce moderátorka.

  „Tak já vám děkuji za pěkný večer a můžeme tento rozhovor právě teď ukončit – velice se mi to líbilo, děkuji,“ odpověděl bývalý premiér a moderátorka se rozloučila s diváky.

  Dalík s Topolánkem na hokeji v roce 2008Dalík s Topolánkem na hokeji v roce 2008 | 

   

 • 3.Václav Klaus

  I bývalý prezident Václav Klaus se občas vyhnul plánovaným rozhovorům. Ve volební kampani prezidentské volby, kdy v roce 2008 nakonec svůj mandát obhájil, se vyhýbal přímé konfrontaci se svým nejvýraznějším protikandidátem – ekonomem Janem Švejnarem. Několikrát po sobě odmítl nabídku České televize, aby se oba utkali v debatě před televizními kamerami.

   

  „Říkám jednoznačně, že to nejsou přímé volby. Kdyby byly, budu se rvát o to, abych mohl vystupovat v televizních debatách, abych mohl objet celou republiku a zaplavit ji plakáty. Ale není tomu tak, utkáváme se před 281 voliteli,“ pronesl v roce 2007 Klaus.

  Václav Klaus odmítal vystoupit v televizní debatě s Janem Švejnarem.Václav Klaus odmítal vystoupit v televizní debatě s Janem Švejnarem. | 

 • 4.Miloš Zeman

  Stávající prezident Miloš Zeman odmítá ze zásady už několik let chodit do Otázek Václava Moravce. Moderátor totiž v debatě o služebním zákonu řekl, že kontroverzní političtí náměstci byli i v Zemanově vládě. Zeman přitom požadoval tyto posty v zákoně zrušit – a Moravec ho svým výrokem pořádně naštval.

  Miloš Zeman se v prvním velkém rozhovoru po zvolení opět pustil do moderátora Václava Moravce.Miloš Zeman se v prvním velkém rozhovoru po zvolení opět pustil do moderátora Václava Moravce. | 

  „Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám,“ prohlásil Zeman v roce 2004 v rozhovoru pro Frekvence 1. Odvolal se přitom i na svého předchůdce Václava Klause, který k Moravcovi také odmítal chodit. Odmítavé stanovisko vystoupit v pořadu trvá podle mluvčího Jiřího Ovčáčka u Zemana dodnes.

 • 5.Andrej Babiš

  S „docházkou“ do televizních debat je na tom Andrej Babiš (ANO) asi nejhůř ze současných politiků. V červenci 2015 se odmítl účastnit u Václava Moravce v ČT diskuse se svým předchůdcem v křesle ministra financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Tehdy bylo v Poslanecké sněmovně po prvním čtení k zákonu o Elektronické evidenci tržeb. Babiš měl prý na výběr několik termínů. Odmítal. A chtěl podle ČT vystupovat v televizi sám. Do studia nedorazil, odletěl do Francie na narozeniny své dcery.

   

  „Obracím se na Vás touto netradiční formou – protože za chvíli odlétám za rodinou do zahraničí – máme rodinnou oslavu, a proto nemůžu být přítomen v pořadu Otázky Václava Moravce,“ říká Babiš na předem natočeném videu, které pak pověsil na internet.  

   

  „Prosil jsem pana Moravce o nějaký náhradní termín – bohužel mi nebylo vyhověno – došlo asi k nějakému nedorozumění mezi naším PR a ČT,“ pokračuje Babiš ve svém projevu k voličům.  

   

  V průběhu vzkazu pak Babiš slibuje, že se příště určitě „polepší“. „Takže se omlouvám, a pokud mě ještě někdy pan Moravec pozve do svého pořadu, tak příště určitě rád přijdu,“ tvrdil Babiš. 

  Babiš do ČT nedorazil, moderátor Václav Moravec vytáhl kampaň šéfa ANO.Babiš do ČT nedorazil, moderátor Václav Moravec vytáhl kampaň šéfa ANO. | 

  Od té doby ale už několikrát nepřišel. 7. května letošního roku měl Babiš diskutovat u Václava Moravce s ostatními předsedy sněmovních stran – nejen o vládní krizi, ale také o nahrávkách, na kterých ještě jako ministr financí diskutuje s novinářem Mladé fronty Markem Přibilem. Babiš se tehdy neomluvil a do studia prostě nepřišel. Odmítl prý jít na popravu.

   

  Babiše za neúčast kritizovali i ostatní předsedové stran: 
  Video Babiš, Bělobrádek i Fiala řeší, proč šéf ANO nepřišel k Moravcovi. - Jakub Veinlich, Petr Soukup
  1080p 720p 480p 360p 240p

  Naposledy Babiš nepřišel diskutovat tuto neděli – tedy 25. června. Ve studiu na žižkovské věži tak zůstala už po několikáté prázdná židle. Tentokrát se Babiš omluvil kvůli nemoci člena rodiny.   

 • 6.Jiří Paroubek

  Bývalý předseda a premiér za ČSSD Jiří Paroubek je dalším z politiků, kteří odmítli odpovídat na dotazy novináře. Paroubkovi bylo nepříjemné, že se ho moderátor Českého rozhlasu Plus vyptával na jeho možný návrat do ČSSD, který ovšem podle stanov neschválila jeho původně domovská krajská organizace.

   

  „Pokud nemáte nic jiného k tomu, tak já bych přešel meritorně k těm věcem, které jsou zajímavější. Mě tohleto, upřímně řečeno, co je ve stanovách, tak nezajímá. Jestli budu členem, dobře, když nebudu členem, tak taky dobře. Pojďme se bavit o politice,“ chtěl posunout Paroubek redaktora k jiným otázkám. Novinář ale pokračoval s dotazy ke stanovám dál. Paroubek ho proto upozornil, že pokud nebudou diskutovat „o užitečných věcech“, „tamhle jsou dveře a já odcházím“. Po chvíli svá slova naplnil a ze studia skutečně odešel. 

   

  Podívejte se na celé video, jak Jiří Paroubek utekl ze studia: 
  Video Paroubek utekl z živého přenosu: Kvůli otázkám na jeho (ne)návrat do ČSSD. - Český rozhlas Plus/pořad Interview Plus
  720p 360p

    

Doporučujeme
bumb ( 26. června 2017 20:43 )

bohušu uděláš nejlíp když půjdeš zvracet a nebudeš tu otravovat.

bumb ( 26. června 2017 20:39 )

zdenekk a mě se zvedá žaludek z tebe.

tomik007 ( 26. června 2017 20:37 )

ANO, Rath, Babiš, a Topolánek - jedna krevni skupina a bude hurze

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa