Za Faltýnkův střet zájmů chce Evropská komise 22 milionů, platit je má stát

Autor: ČTK, deb - 
21. 3. 2017
17:34

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert, potvrdila to mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Sankce uložená komisí podle ní přesahuje 800 000 eur (přibližně 22 milionů Kč). Fond chce rozhodnutí komise zvrátit, doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude.

Podle webu Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. „Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada,“ řekl České televizi.

Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí Evropské komise zvrátit. „Věříme, že ČR nebude muset platit nic,“ řekla mluvčí fondu ČTK.

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. „Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF,“ uvedl Velebný v tiskové zprávě.

Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „A. Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert, platit ČR pokutu 22 mil. korun,“ napsal premiér na Twitter.

Holding Agrofert donedávna vlastnil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

Podívejte se, co řekl Andrej Babiš o korunových dluhopisech Agrofertu:

Video Babiš o korunových dluhopisech: Kalousek lže a dělá beranidlo, Sobotkovi napíšu dopis. - Blesk - Jaroslav Šimáček, Martin Sekanina

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anna1234 ( 22. března 2017 11:59 )

.. je pravda, že já komunisty házím je do jednoho pytle. Pro mně jedni byli fanatici a druzí vypočítaví. To je podle mně jediný rozdíl mezi komunistou a komunistou.

joudajoudovy ( 22. března 2017 11:21 )

je videt, ze o tom nemas ani anung. komunisti, kteri v 50.letech zabirali,veseli, likvidovali byli dalsimi komunisti odstaveny, aby se ujali moci. tato linie se tahne az do dnes, kdy se pretransformovali do tradicnich politickych stran. nakonec i mnoho dnesnich havloidu a slunickaru s nimi meli spolecnou rudou knizku a nyni jim nemohou prijit na jmeno, ale na rozdil od nich, babis statni kasu nerozebral.

anna1234 ( 22. března 2017 11:02 )

.. a mimochodem, kdyby byl tvůj praděda skutečně továrník, majitel statku a činžáku, tak by ti musel dát pár facek, že fandíš komunistovi Babišovi. Protože pokud je mi známo, tak právě komunisti zabírali továrny, statky a činžáky. Tvého pradědu okradli a ty jejich stoupenci Andrejovi tleskáš???? Takže spíš pěkně kecáš

zdenek43 ( 22. března 2017 09:29 )

„Moje firmy nedostávají žádne dotace za biopaliva, nech to každý slyší už konečně! Ani korunu! Výhoda je ve spotřební dani, to znamená kdo má tu výhodu? České dráhy! Proto jsou i jízdenky takové jaké jsou. Výrobci biopaliv nemají žádnou výhodu. Toto je lež, kterou Kalousek neustále šíří. Spotřební daň je zvýhodnění pro toho, kdo to uvádí do provozu v oběhu. Moje firmy s tím nemají nic společného. Kalousek je demagog a lhář!“ hřímal Babiš a opakovaně se odvolával na Brusel. +++++To je ale pouze první část celého příběhu o biopalivech. Ministr financí a majitel Agrofertu zapomíná dopovědět i ten zbytek. Když je něco levné (třeba kvůli daňové úlevě), tak to lidé kupují, a když je zajištěný odbyt, je zajištěná i produkce. Takže Babiš má pravdu, že ve finále ušetří ti, kdo biopaliva natankují. Ale firmy, které je vyrábějí, včetně Agrofertu, na tom také vydělají nemalé peníze. Nakupovali by totiž lidé biopaliva, i kdyby na ně byla uvalena plná spotřební daň? „Pokud se toto daňové zvýhodnění zruší, tak bude stejná sazba jako u automobilového benzinu. A pokud bude výchozí surovina, to znamená bioetanol, dražší, ať už z důvodu, že se zastaví podpora, nebo například kvůli neúrodě, tak se může stát, že biopaliva budou méně konkurenceschopná vůči klasickým fosilním palivům,“ uvedl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

anna1234 ( 22. března 2017 09:20 )

.. "k-ur-va k-urv-ou zustane po cely zivot a je-li ji doprano moci a penez, povahova zvracenost se prohlubuje, nebot nevi kdy ma dost". To ale přesně sedí i na tvojí modlu Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa