Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Čím víc dětí, tím větší sleva. Sněmovna podpořila daňové zvýhodnění rodin

...
...  (Autor: Shutterstock.com)
18. října 2016
16:25

Poslanci v úterý v prvním čtení podpořili vládní daňový balíček, který především zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Předloha mění sedm daňových zákonů. Například zpřísňuje podmínky pro vyplácení daňového bonusu a usnadnit má i placení daní, cel nebo poplatků platební kartou. V zákoně o dani z přidané hodnoty zavádí institut nespolehlivé osoby.

Navrhované změny měly původně začít platit už od 1. ledna. Parlament už však velmi pravděpodobně zákon do té doby schválit nestihne. Ve Sněmovně musí absolvovat ještě druhé a třetí čtení, poté ho dostane k projednání Senát a bude ho muset podepsat prezident.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci řekl, že je připraven podpořit takový pozměňovací návrh, který posune účinnost zákona na 1. duben příštího roku s tím, že některá ustanovení by platila už od 1. ledna příštího roku a některá až od ledna 2018.

Obdobně Sněmovna postupovala už u předchozího zvýšení daňových slev na děti, které mělo začít platit od letošního 1. ledna. Sněmovna tehdy zákon schválila až začátkem března, ale s úpravou, která umožnila vyšší slevy uplatnit zpětně.

Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší od příštího roku o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 Kč ročně ve srovnání s letošním rokem. Podporu zvýšení slevy na děti vyjádřily i opoziční TOP 09 a ODS. Na druhé straně se zpřísní podmínky pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti. Aby poplatník na tento bonus dosáhl, musí si za rok vydělat alespoň šestinásobek minimální mzdy. Do tohoto limitu už se nově nebudou započítávat příjmy z nájmu a kapitálového majetku.

Drahé vjezdy a placení kartou

Nově by mělo být snazší platit platební kartou daně, cla, správní poplatky či pokuty. Ministerstvo financí v důvodové zprávě uvádí, že daňový řád sice placení kartou umožňuje, ale správce daně není povinen pro to vytvořit podmínky.

Obce by také měly mít možnost obecně závaznou vyhláškou stanovit sazbu poplatku za vjezd do vybraných částí měst vyšší než dosud, přičemž ministerstvo financí navrhuje růst z nynějších maximálních 20 na 200 Kč.

V případě zákona o dani z přidané hodnoty se zavádí nově institut tzv. nespolehlivé osoby. Tou se může stát fyzická nebo právnická osoba, pokud závažným způsobem poruší své povinnosti vztahující se ke správě DPH. Nespolehlivou osobou se ze zákona také stane nespolehlivý plátce DPH, jehož registrace k DPH byla zrušena. Má to zamezit účelovému rušení registrace nespolehlivých plátců, kteří se takto chtějí zbavit označení nespolehlivosti a poté se vrátit zpět mezi řádné plátce.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vládě vytkl, že její návrh nevrací zpět občanům peníze, o které přišli v minulosti, když bývalá vláda, v níž byl ministrem financí, zvýšila sazby daně z přidané hodnoty. Sazby DPH se zvyšovaly například kvůli potřebě financovat druhý důchodový pilíř, který ale současná vláda zrušila, a podle Kalouska už tak není třeba financovat související výpadek příjmů rozpočtu. Vláda tehdy prosadila také solidární daňovou přirážku u vyšších příjmů. Kalousek nynější vládu kritizoval za to, že zrušila dočasnou účinnost tohoto opatření a peníze si nechává.

Občanští demokraté oznámili, že budou chtít do zákona vrátit možnost daňové slevy na manželku a dítě u živnostníků, kteří při výpočtu základu daně využívají výdajové paušály.

janpodlip ( 18. října 2016 17:26 )

 To se zase budou mit kakaove panicky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa