„Zabásnutý“ Dalík: Schůzky k Pandurům dojednával Zemanův poradce Nejedlý

Autor: simao - 
11. 10. 2016
12:37

Lobbista Marek Dalík si odpykává za mřížemi trest z kauzy nákupu obrněných vozidel. Server Neovlivní.cz nyní odhalil jeho svědectví, kdy Dalík ukázal prstem směrem na Hrad – podle něj to byl ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana, který stál na počátku kauzy Pandur. A to když ho seznámil se slovenským zbrojařem.

Čtyři roky vyfasoval za kauzu Pandur Marek Dalík. Ještě před nástupem do vězení promluvil pro Neovlivní.cz. A zmínil i jméno současného ekonomického poradce Miloše Zemana – Martina Nejedlého, přezdívaného čas od času „pan Lukoil“ kvůli jeho angažmá v čele české pobočky ruského plynárenského giganta.

Dalík: Zprostředkovatel Nejedlý

Podle Dalíka však Nejedlý sehrál i jistou roli v samotné kauze armádních vozidel Pandurů. Do jednání měl právě Nejedlý vtáhnout slovenského podnikatele a vlivného zbrojaře Miroslava Výboha, přítele slovenského premiéra Roberta Fica.

„Nejedlý začal zprostředkovávat schůzky s Výbohem a Ficem, kterých bylo několik. Byly to neformální schůzky, kam už jezdil Topolánek jako premiér. Odehrávaly se ve čtyřech: já, Mirek Topolánek, Výboh a Fico. Nejedlý je zprostředkovával proto, že znal Výboha,“ tvrdí Dalík pro Neovlivní.cz.

Nejedlý tak měl podle této verze seznámit Dalíka právě s Výbohem. Tehdy se ještě mluvilo o možnosti společných armádních tendrů. Když pak přišlo konkrétně na Pandury, setkávali se již pouze Výboh, Dalík, někdejší ministr obrany Martin Barták a právě Nejedlý, jak tvrdí dále Dalík.

„Myslím, že měl nějakou dohodu s Výbohem, že tam nějak zainteresovaný byl,“ dodal odsouzený lobbista, který do vězení nastoupil poté, co absolvoval poslední road trip na svobodě po Francii či Švýcarsku. Právě ve Francii si měl podle MF Dnes zařizovat svůj nový život poté, až se dostane z českého vězení.

Dalík skončil za mřížemi kvůli Pandurům, kdy podle svědectví bývalého zaměstnance rakouské firmy Steyr Stephana Szücse měl požadovat 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněných vozidel. Podle pravomocného soudu Dalík podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit. Dalík s rozsudkem nesouhlasí, kauzu bude řešit Nejvyšší soud.

Nejedlý po neúspěšných volbách: Za Pandury žádná provize

Dalík se tak měl podle dosavadního soudního verdiktu pokusit ze zbrojařů vylákat peníze. Vinu však popírá. Také Nejedlý ve své reakci odmítl, že by měl se Slovákem Výbohem dohodu, na základě níž by sám profitoval z celé transakce.

Pouze přiznává, že se s Výbohem znali a mohl Dalíka a Výboha seznámit. „Žádnou provizi jsem od Miroslava Výboha v souvislosti s Pandury slíbenou neměl. Nikdy jsme spolu byznys nedělali. Znali jsme se, to je pravda. Ale už vám neřeknu odkud. Moje žena je Slovenka, jezdili jsme v té době na Slovensko, chodili jsme na společenské akce,“ prozradil Nejedlý pro Neovlivní.cz.

Role Slováka Výboha však není v kauze zcela zřejmá. Sám Nejedlý se pak jednání s Rakušany neúčastnil. Podle Dalíka se pouze zajímal o jeho vývoj.

Dnes Nejedlého zajímají jiné záležitosti. A na rozdíl od Dalíka nemají nic společného s pobytem ve vězení. Kromě svého působení v hradních službách Nejedlý zkusil i volební štěstí na kandidátce SPO, někdejších Zemanovců, ve Zlínském kraji.

Společně s lídrem Vladimírem Krulišem či kancléřem Vratislavem Mynářem však voliče nezaujali natolik, aby získali byť jediný mandát v krajském zastupitelstvu. Zlínská SPO získala 2,2 %, samotný Nejedlý na 37. místě kandidátky pouhých 46 preferenčních hlasů (1,14 %). To i Vratislav Mynář ze 45. místa měl 312 hlasů (7,76 %), jen o něco málo méně než lídr kandidátky Kruliš (385 hlasů, 9,58 %). Hradní parta si však příliš štěstí ve volbách neužila.

Jaký rozdíl oproti tomu, když právě Martin Nejedlý slavil přímo na Hradě – v Letohrádku královny Anny – narozeniny. Na oslavu za čtvrt milionu korun přijel v červnu i expremiér Mirek Topolánek. I on přitom předstupoval u soudu během projednávání kauzy Pandur se svým svědectvím. Nejedlý nyní upozorňuje, že zbrojní zakázky nikdy nedělal a nic s nimi společného nemá. Jeho roli však patrně bude chtít prošetřit i policie.

Doporučujeme
joudajoudovy ( 12. října 2016 08:14 )

ale nakonec vse podepsala drztaska kalouska parkanova.

gabreta ( 11. října 2016 20:08 )

A to jsi na klecovém lůžku v Bohnicích zjistil jak?

gabreta ( 11. října 2016 20:04 )

To Dalíkovi slíbili nějakou úlevu, že ukazuje na hrad?

tomik007 ( 11. října 2016 19:23 )

ANO - jeden cezky PANDURA stal presne 3x vice nezli vsechny ty ostatni necezke

ivoadller ( 11. října 2016 18:36 )

Proto ti to tak píše, abys to pochopil, debile!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa